Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Mıknatısın Zararları

Mıknatısın Zararları

Bilindiği gibi mıknatısın bir çok özelliği ve faydası bir o kadarda zararları vardır ..Biz de bu sayfamızda mıknatısın zararları neler diyenler için, bir araştırma yaptık ve edindiğimiz bilgileri şöyle sıraladık;

Mıknatıslarla veya diğer manyetik maddelerle uğraşan kişilerin dikkate alması gereken bir takım önlemler vardır. Çünkü neodymium mıknatıslarınca üretilen güçlü manyetik alanlar ve güçlü mekanik kuvvetler bu işlerle uğraşan kişilerin kesici, tahrip edici veya kırıcı darbeler almalarına sebep olabilir. Bu durumları engelleyebilmek için öncelikle süper mıknatısların, birbirleriyle veya diğer ferromanyetik maddelerle temas durumunda kontrol altında olması gerekmektedir. Alniko mıknatısları, seramik mıknatıslar ve manyetik düzenekler de boyutlarına bağlı olarak benzer etkilere neden olabilirler. Bu yüzden büyük mıknatıslarla çalışırken güvenlik gözlüklerinin ve diğer gerekli donanımın kullanımı önemlidir, Ayrıca elleri koruma için eldiven giymek de güvenlik açısından gereklidir.

Ferromanyetik metaller çalışma alanından uzak tutulmalıdır. Kalıcı mıknatısların veya manyetik düzeneklerin yakınında çalışılan aletler kontrol altında tutulmalı ve bu tip ortamlarda dikkatli ve özenli çalışılmalıdır. Büyük mıknatıslarla çalışmanız gerekiyorsa, baş dönmesi veya odaklanma kaybına neden olan ilaçları kullanmayınız. Eğer vücudunuz ilaç veya alkollü maddelerin etkisi altında ise manyetize edilmiş mıknatıslarla mümkünse çalışmayınız.

Duyarlı elektronik cihazlar güçlü manyetik ayarları nedeniyle zarar görebilir veya bu cihazların ayarlarında sapmalar olabilir. Bu sebepten dolayı hassas elektronik cihazları manyetik alanlardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Eğer ortamda kalp pili takılı bir kişi varsa, bu kişi için özel bir dikkat sarf edilmelidir çünkü güçlü manyetik alanlar kalp pilinin içindeki elektronik devreleri olumsuz yönde etkileyebilir.

Süper mıknatıslar ve manyetik maddeler çalışma esnasında birbirleriyle kuvvetli temas kurarlarsa diğer deyişle çarpışırlarsa kıvılcım meydana getirebilirler. Bundan dolayı güçlü mıknatısların patlamaya sebep olabilecekleri ortamlarda dikkatli bir şekilde işlenmeleri gerekmektedir aksi takdirde mal ve can kaybına neden olmaları söz konusudur.

Süper mıknatıs tozları yanıcı özelliğe sahip oldukları için mıknatıs tozları kuru iken aniden alev alabilirler. Eğer mıknatısları zımparalamanız gerekiyorsa, bunu ıslak zımpara ile yapmanız, mıknatısların alev almasını engeller. Mıknatısları zımparalama sürecinde içinde bulunulan mekânın düzenli olarak havalandırıldığından emin olun. Ayrıca mıknatısları klasik aletlerle işlemeye kalkmayın, bu iş için tasarlanmış modern aletler kullanın. Güvenlik donanımlarınızı giymeyi de sakın ama sakın ihmal etmeyin. İşlemlerden sonra elde kalan mıknatıs tozlarının yanma tehlikesini ortadan kaldırmak için su ile doldurulmuş taşıyıcılarda veya hava geçirmeyecek şekilde kapatılmış ortamlarda saklayın.

Hobi olarak başladığınız bir işin sizin veya sevdikleriniz için bir felakete dönüşmesini istemiyorsanız lütfen gerekli güvenlik önlemlerine uyun.

 

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Ağlayan Çocuk Tablosu Lanetli mi?

“Ağlayan Çocuk” Tablosu Lanetli mi? Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan “Ağlayan Çocuk” hakkında garip …

Bir yanıt yazın