Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / En Uzun İnsan: Robert Wadlow

En Uzun İnsan: Robert Wadlow

2.72 M Boyu ve 220 Kg’lık Dev Cüssesiyle Dünya Tarihindeki En Uzun İnsan: Robert Wadlow

ailenin ilk çocuğuydu. daha sonra 4 kardeşi daha olacaktı. bebekliğinin ilk günleri normal geçmişti. ancak aradan birkaç hafta geçtikten sonra robert’da birtakım düzensizlikler görülmeye başlanmıştı. hem boyu uzuyor hem de kilosu alışılmadık bir biçimde artıyordu. robert 1 yaşına geldiğinde boyu 1 metreyi aşmıştı. ailesi endişeliydi. çünkü robert hastaydı. aşırı büyüme hormonu sorunu vardı. bu yüzden hayatının sonuna kadar boyu sürekli uzayacaktı. ancak bebek robert kendisini nelerin beklediğinden habersizdi.

Robert Wadlow’un bebekliği

robert artık 5 yaşına gelmişti ve yaşıtları ile arasında çok büyük farklılıklar oluşmuştu.

boyu 1.62 m, kilosu ise 48 kg’dı. ancak daha bebek yaştaydı. yaşıtlarına istemeden de olsa zarar verebilirdi. bunun ailesi de farkındaydı. o yüzden istemeyerek de olsa Robert’in biraz yalnız bir çocukluk geçirmesini uygun görmüşlerdi. bu herkes için daha iyiydi. tabi zaman ilerliyordu. Robert artık okula başlamak ve eğitim almak zorundaydı. Robert sonunda okul hayatına başladı. ama Robert’in birtakım sorunları vardı. bir kere okul sıralarına sığmıyordu. kendisi için özel bir sıra yapılmıştı. diğer bir sorunu ise okuldaki çocukların kendisinden korkması ve uzaklaşmasıydı. çünkü Robert yaşıtlarının iki katı büyüklüğünde duruyordu. 8 yaşına geldiğinde boyu 183 cm’ye, kilosu ise 77kg’a çıkmıştı. artık kendisine yeni bir isim takılmıştı: “Alton’lu dev”. Robert artık Alton’da ünlü birisiydi. ancak bu ünlü olma durumu, zaten hasta olan bir çocuk için omuzlarda taşınması gereken ayrı bir yük oluşturmuştu.

Dünyanın en uzun adamı Robert Wadlow

zaman geçiyordu. Robert o kadar mütevazi ve kibar birisiydi ki okuldaki çocuklar tarafından da artık sevilmeye başlanmıştı. bir sürü arkadaş edinmişti. onlarla oynarken kendisini normal bir çocuk gibi hissediyordu. mutluydu. yıllar ilerliyordu. Robert artık 13 yaşındaydı. boyu ise hastalığın da hız kesmemesiyle 224 cm’ye kadar ulaşmıştı. artık bu boy, psikolojik etkilerin yanında, fiziksel olarak da taşımakta zorlanacağı bir seviye demekti . ama o izci olmak istiyordu. çünkü her ne kadar kendisine 13 metrelik özel bir kumaştan üniforma dikilse de o hala bir çocuktu.

robert nihayet liseye başlamıştı.

alton lise’sinde okuyordu. ne çok başarılı bir öğrenciydi ne de başarısız. ancak bir hayali vardı. üniversiteye gitmek istiyordu. 1936 yılında liseyi bitirdiğinde hayalini de gerçekleştirdi. ve shurtleff college’da hukuk okumaya başladı. boyu ise hiç durmadan uzuyordu. üniversiteye başladığında boyu 2 metre 53 cm, ayakları ise neredeyse 50 cm olmuştu. ayakkabı numarası ise 75’ti. bu işin sonu yoktu. boyu ölene kadar uzayacaktı. ve bu sonsuza kadar sürmezdi. bunun farkındaydı. ölüm yaklaşıyordu. zamanını değerlendirmeliydi.

Dünyanın en uzun adamı Robert Wadlow’un ayakkabısı

1937 yılına gelindiğinde Robert, international shoe company adlı bir firmayla promosyon anlaşması yaptı. ve bunun sonucunda firma ücretsiz olarak kendisine büyük boy ayakkabılar üretti. Robert aynı yıl ringling bros adlı bir sirkten de turne teklifi aldı. sirkte sergilenmek düşüncesi ilk başta kendisini her ne kadar rahatsız ettiyse de, bunu onurlu bir şekilde yapabileceğine karar verdi. ve teklifi kabul etti. çünkü kendisi “Altonlu devdi”. ünlüydü. insanlar onu görmek istiyordu. takım elbiseyle sahne aldıktan sonra sirkte çalışmanın bir mahsuru yoktu. kısa bir süreliğine sirkle beraber turneye çıktı. saygınlığından ödün vermemek içinse takım elbisesini asla çıkartmadı. ve bu turne onun ününü daha da arttırdı. sonunda babası harold’la beraber kendi turnelerini düzenlemeye karar verdiler. tam 41 eyalette 800 kasaba gezdiler. her gittikleri yerde büyük bir ilgiyle karşılandılar.

Zaman geçiyordu ve Robert’in boyunun uzaması da hız kesmiyordu.

sonunda 264 cm olmuştu. artık çok zorlanıyordu. bastonsuz yürüyemiyordu. genç ruhu bedenini taşıyamıyordu. yardımsız hareket edemez hale gelmişti.

ve 15 temmuz 1940 yılında michigan’da ayağında çıkan bir yaranın neden olduğu enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybetti. öldüğünde boyu 272 cm’ydi. uzunluğu 328 eni ise 81 cm olan dev bir tabutla gömüldü. 500 kg ağırlığında olan tabutu tam 12 kişi taşıdı. ve yaklaşık 30 bin kişinin katılımıyla kendisine layık bir cenaze töreni düzenlendi. daha hayatının baharında, 22 yaşındaydı.

Robert Wadlow dünyanın en uzun insanı olma unvanını hep elinde tuttu. acı bir şekilde de olsa tarihe geçti. hiçbir zaman unutulmadı. en son 2016 Temmuz’unda Polonya Krakow’daki galeria kazimierz’deki dünyanın en büyük lego şovunda Robert’in bir lego heykeli sergilendi. bugün Amerika’da birçok eyalette Robert Wadlow’un heykelleri sergilenmekte.kısacası Robert Wadlow uzun yaşadı, genç öldü.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Ağlayan Çocuk Tablosu Lanetli mi?

“Ağlayan Çocuk” Tablosu Lanetli mi? Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan “Ağlayan Çocuk” hakkında garip …

Bir yanıt yazın