Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Kadıköy’ün Simgesi Boğa Heykelinin Hikayesi

Kadıköy’ün Simgesi Boğa Heykelinin Hikayesi

Kadıköy Altıyol’da bulunan ve yıllar içerisinde insanların buluşma yeri olarak kullandığı Boğa heykelini bilmeyen yoktur. Boğa heykelini biliyoruz ama hikayesini biliyor muyuz? Gelin, şöyle biraz geçmişe gidelim.

Günün her anı etrafında birilerini bekleyenlere rastlarsınız. yeri gelir performans sanatçıları için “obje” olur. kimi zaman protestolara sahne olur.

Kadıköy’e gelip de önünde fotoğraf çektirmeyen yoktur belki de.

Peki hikayesini biliyor muydunuz?

Kim yaptı?
Ne zaman yapıldı?
Neden yapıldı?
Türkiye’ye ne zaman getirildi, kim getirdi?

(1865 Evrensel Sergisindeki Tokuşan Boğa Heykeli)

Dramatik ve ilginç bir geçmişi var boğanın. yaklaşık 150 yaşında ve bir heykel için orta yaşını sürüyor sayılabilir. ne savaşlar, ne göçler görmüş…

1800‘lü yıllarda Fransa ve Almanya arasında paylaşılamayan Alsas Loren bölge’sidir yapılma nedeni. bu küçük ama önemli bölge yıllar boyunca Fransız ve almanlar arasında sürekli el değiştirir. 1860’larda bu bölgede Fransızların Almanları yendiği savaşı simgelemek için Paris’te yaptırılır. heykeltıraş ısidore bonheure’ün eseridir. kızgınlığı ve iriliğiyle Fransızların gücünü simgeler. ancak çok sürmez, 1870 sedan Muharebesi’yle alman general bismarck tarafından alsas loren yeniden alınır. ‘Fransızların gücü’ de Almanya’ya gider.

Fazla değil, 50 yıl kadar sonra Hilton Oteli’nin bahçesine taşınır. ardından Lütfi Kırdar kongre ve sergi Sarayı’nın önüne, sonra da taksim gezi Parkı’na götürülür.

1970‘li yılların başlarında, İstanbul’un Anadolu yakası seyahati başlar. Kadıköy’deki ilk durağı tabii Altıyol olmaz; kaderinde gezmek var sonuçta.

Kadıköy belediyesi önünde kalır 20 yıl kadar. 1990‘lı yılların başında da şimdiki yerine taşınır.

 

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Ağlayan Çocuk Tablosu Lanetli mi?

“Ağlayan Çocuk” Tablosu Lanetli mi? Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan “Ağlayan Çocuk” hakkında garip …

Bir yanıt yazın