Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Drakula Lakaplı Vampir: Vlad Tepeş

Drakula Lakaplı Vampir: Vlad Tepeş

Biz onu “Kont Dracula” olarak tanıyoruz, ama asıl adı budur. Vlad Tsepes (Vlad sebeş okunuyor)
15.yy’da yaşamış gerçek bir Romanya prensiydi. Ordusunu Türklere karşı kışkırtmakla ünlüydü. Romanya’da bugün bile o’na bir kahraman gözüyle bakılmaktadır. (Örneğin Romanya ordusu, modern bir saldırı helikopterine aho1-ro Drakula ismini vererek o’nu onurlandırmışlardır.) kahraman olmasının yanı sıra Vlad bir seri katil ve en favori öldürme şekli kazığa geçirmek olan canavar ruhlu bir adamdı. Bu bir çeşit çarmıha germe işlemiydi, ama kurban çarmıha asılmak yerine uzun, sivri bir sırıkla alttan kazığa geçiriliyordu.
Diğer bir şekilde söyleyecek olursak kazık vücudu dikey bir şekilde geçerdi. Daha sonra bu bir orman dolusu vücut, onları seyretmekten ve kulak tırmalayıcı seslerini dinlemekten zevk alan Vlad Tsepes için sergilenirdi. İddiaya göre Vlad bir keresinde 20.000 türkü bu şekilde öldürüp düşmanlarını korkutup uzak tutmak için kazığa geçirilmiş tüm bedenleri bostan korkulukları gibi sıra sıra dizmişti. Vlad caniliğini sadece kurbanlarını kazığa geçirmekle sınırlandırmıyor aynı zamanda onları pişirip doğramaktan da zevk alıyordu.
Vlad Tsepes gerçek bir vampir olmadığı gibi yine de modern vampir hakkında en inanılabilir tanıma sahipti. Vlad Tsepes yemeklerinde kurbanlarının kanlarını çorba gibi ekmeğini batırıp içerdi. Bu söylenti 1463’te bulunan en kurallara uygun ve dürüstçe hazırlanmış belgelerden biri olan “The Story of a bloodthirsty madman called dracula of wallachia” ile uygunluk göstermektedir. Yani Vlad’ın insan kanı içmekten gerçekten zevk alıyor olması oldukça mümkündü.
Çocukluğunu Osmanlı Sarayı’nda geçirmiş Eflak-Boğdan hükümdarı. Osmanlı’yı uzun süre uğraştırmıştır balkanlarda. Sonrasında öldürülmüştür. Bir rivayete göre kesilip İstanbul’a yollanan kafası şimdiki bankalar caddesine gömülmüştür

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Sivrisineğin Dişi Var Mıdır ?

Bizleri ısırdığını söylemekle beraber, sivrisineklerin dişi olmadığını biliriz. Buna karşılık,diş yerine geçen keskin bir uzuvları …

Bir yanıt yazın