Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Güllübağ Boğazı

Güllübağ Boğazı

Resmini gördüğünüz yer  Sivas – Erzurum demiryolunun geçtiği Kemah’ta ki Güllübağ Boğazı.

Dağların Karasu’ya görüldüğü gibi dik indiği, resimde gördüğünüz üç tünel gibi 138 tünelin ve 22 demir köprünün bulunduğu, kayalar delinerek, ya da nehir üzerindeki köprülerle geçilerek yapılmış bir demiryolu. İnsan gücüyle yapılabileceğini düşünmek gercekten zor.

Demiryolu  ihalesine bir Alman Şirketi 67 milyon lira teklif vermiş, sonra yaptığı incelemeler sonucunda yapamayacağını düşünerek ihaleden çekilmiştir. İhale 52,1 milyona SIMERYOL adlı Nuri Demirağ’in şirketine verilmiştir. Nuri Demirağ hattı altı parçaya bölerek taşeron firmalara yaptırılmıştır.

Demiryolu inşaatında malzemeler nehir üzerinde “kelek” denilen sallarla taşinmıştır. İnşaatta kullanılan 3000 ton çimento tonu 80 liradan, Demiryolu rayları, köprü demir ve kalıpları Sovyetler Birligi’nden alınmıştır.

Hattı yapan muhendislerden Yahya Bey taahhüdünde olan tünelin birini söz verdiği tarihte yapamadığı için intihar etmiş, mezarı Yahya Bey adı verilen o tünelin önüne yapılmış.

Demiryolu inşaatına 4 Eylül 1933 de başlanmış, 14 Ekim 1939 da bitirilmiştir. Ambulansı dahi olmayan ülkem  insanı!!! Meğer neler yapabiliyorlarmiş.

Demiryolu Ankara – Kars turistik Seyahat amacıyla cazip hale getirilmiştir.

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Sivrisineğin Dişi Var Mıdır ?

Bizleri ısırdığını söylemekle beraber, sivrisineklerin dişi olmadığını biliriz. Buna karşılık,diş yerine geçen keskin bir uzuvları …

Bir yanıt yazın