Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Bestekâr Sadettin Kaynak

Bestekâr Sadettin Kaynak

Bestekâr Sadettin Kaynak’ı rahmetle anıyoruz… (1895- 3 Şubat 1961)

Ali Alâaddin Efendi ve Havva Hanım’ın oğludur. 1895 yılında İstanbul’un Taşkasap semtinde doğmuştur. Sesinin güzelliği nedeniyle henüz 10 yaşında iken hafız olan Sadettin Kaynak, yine o yaşlarda babasını kaybeder. Öğretmenleri; Hafız Melek Efendi, Kasımpaşa Küçükpiyale Cami İmamı Hafız Cemal Efendi, Neyzen Emin Dede ve Muallim Kâzım Uz’dur. Dinî müzik ile din dışı müziği birlikte yürütmüş, ilk bestesi olan hüzzam şarkısı “Hicran-ı Elem”i 1926 yılında yazmıştır. İlk Türkçe ezanı da seslendiren Saadettin Kaynak’tır.

Müzik eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamış ve daha sonra Güney Doğu Anadolu’da yerel müzikler üzerine araştırmalar yapmıştır. 1940-1950 yılları arasında seksenin üzerinde film müziği bestelemiştir. 1955 yılında felç geçirmiş; 3 Şubat 1961 tarihinde İstanbul’da Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde ölmüştür. Merkez Efendi Mezarlığı’nda gömülüdür.

Sadettin Kaynak’ın vasiyeti:

“ Bu evde benim bir pardösüm, iki kat elbisem, bir bavulum, bir radyom, bir buzdolabım var. Bunları Gülfiye’ye bırakıyorum. Benim evimde birikmiş param yoktur. Emri hak vaki olduğu zaman Sıraselviler’deki apartmanımın 1, 3, 9 numaralı dairelerinden kiralar alınıp cenazemin teçhiz ve tekfinine (kefenleme işlemi) sarf edilsin. Cenaze namazım Nuruosmaniye Cami Şerifi’nde kılınsın. Merkezefendi’de kabrim hazırdır. Kabir taşımı Gülfiye yaptırır. Yazılacak şey şudur: Sultanselim Cami Şerifi Başimamı ve Sultanahmet Cami Şerifi İkinci İmamı ve Hatibi Meşhur Bestekâr Hacı Hafız Sadettin Kaynak’ın ruhuna fatiha. ”

Sadettin Kaynak, vasiyetinde sözü geçen Sıraselviler’deki apartmanı varlık vergisiyle zor duruma düşen bir vatandaştan satın alır ve ölünceye kadar eski sahibinden kira almaz.

Eserlerinden Bazıları

42 ayrı makamda yazdığı 330 kadar eseri bulunmaktadır.

Gönül Nedir Bilene Gönül Veresim Gelir – Nihavend

Leyla Bir Özge Candır – Segâh

Niçin Baktın Bana Öyle – Uşşak

Yadeller Aldı Beni – Hicaz

Çile Bülbülüm Çile – Muhayyer

Ben Güzele Güzel Demem – Mahur

Gönlüm Seher Yeli Gibi- Hüzzam

Benim Yârim Gelişinden Bellidir – Hicaz

Tel Tel Taradım Zülfünü – Hicaz

Kara Bulutları Kaldır Aradan – Karcığar

Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece – Segah

Dertliyim Ruhuma Hicranını – Segâh/Nihavent

İncecikten Bir Kar Yağar – Segâh

Enginde Yavaş Yavaş – Hicaz

Gönlümün İçindedir Gözden Irak Sevgili – Hicaz

Leylakların Hayali – Hüzzam

Bir Rüzgardır Gelir Geçer Sanmıştım – Segâh

Ela Gözlerine Kurban Olduğum –

Yanık Ömer – Hüseyni

Bahar bitti güz bitti -nihavend

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Sivrisineğin Dişi Var Mıdır ?

Bizleri ısırdığını söylemekle beraber, sivrisineklerin dişi olmadığını biliriz. Buna karşılık,diş yerine geçen keskin bir uzuvları …