Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Manyetik Spil Dağının Gizemleri

Manyetik Spil Dağının Gizemleri

Spil Dağı; Manisa şehir merkezinden 24 kilometre uzaklıkta yer alan tarih, mitoloji ve flora bakımından zengin bir dağdır. Antik Yunan ve Antik Roma dönemlerinin efsanelerini, mitolojik tanrı ve tanrıça öykülerini barındıran bu dağ, her dönem gizemli bir yer olarak kabul edilmiştir. Yerli, yabancı birçok araştırmacı tarafından dikkat çeken dağ hakkında çeşitli belgeseller yapılmış, farklı teoriler ortaya atılmıştır. Doğruluk payı kesin olarak bilinmemekle beraber, iddialardan biri Atlantis kentinin Manisa civarında olduğu yönündedir.

Aynı zamanda dağın içerisinde büyük bir hazinenin gizli olduğu düşünceleri mevcuttur.

Manisa Spil Dağı, dünyanın en büyük mıknatısı olarak kabul edilmektedir. Manisa ismi, Spil Dağı’nın manyetik çekiminden kaynaklanan Magnesia’dan gelmektedir. Hatta mıknatısın ilk keşfi günümüzden 2500 yıl önce burada gerçekleşmiştir.

MÖ 6. yüzyılda, Yunan filozof Thales bu dağa ait bir taşın demir cevherlerini çektiğini keşfetmiş ve taşa Magnesia’dan geldiği için “Magnesia taşı” ismini vermiştir. Lidya şehri olan Manisa’nın ismi, Yunanca Magnesia’dır. Daha sonra Manisa olarak değiştirilmiştir. Anlatılanlara göre mıknatıs etkisinden dolayı dağın üzerinden hiçbir şekilde uçak uçmamaktadır.

İngiliz Araştırmacının Atlantis İddiası

İngiliz araştırmacı Peter James; 1995 yılında Spil Dağı’nın ziyaret etmiş ve araştırma yapmak amacıyla Manisalı yazar Haydar Aksakal ile görüşmüştür. Haydar Aksakal, tüm yaşamını Manisa’yı araştırmaya harcayan ve Manisa hakkında çok sayıda kitabı bulunan bir yazardır. Peter James, Spil Dağı’nda yaklaşık bir hafta süren araştırmalar gerçekleştirmiştir. Daha sonra ülkesine dönen İngiliz arkeolog, oldukça etkilendiği Spil Dağı hakkında “Krallığın Çöküşü ve Atlantis’in Sırları Çözüldü” isimli kitap yazmıştır. Aradan geçen 3 yıldan sonra yanında Yunanlı arkeolog ve BBC ekibiyle birlikte, kitabını yazdığı kayıp kent Atlantis’i aramak için tekrar gelmiştir.

Manisalı yazar Haydar Aksakal’ın anlattığına göre; Peter James 25 Eylül 1998 günü; TRT’den arkeolog Semih Aközlü’nün de bulunduğu 5 kişilik bir ekiple beraber geri gelmiştir. Manisa Belediyesi ile de görüşülmüş, Ege üniversitesinden öğretim görevlileri de davet edilerek konu değerlendirilmiştir. Daha sonra bir helikopter ayarlanarak Spil Dağı’nda BBC ekipleri tarafından çekimler yapılmıştır. Antik Yunan filozofu Platon’un eserlerinde geçen ideal kıta ya da şehir Atlantis’in bu bölgede olduğu düşünülmektedir. Fakat araştırmacıların neyin izine rastladığı, BBC’yi bile Manisa’ya kadar getiren olayın ne olduğu tam olarak bilinmemektedir.

 

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Sivrisineğin Dişi Var Mıdır ?

Bizleri ısırdığını söylemekle beraber, sivrisineklerin dişi olmadığını biliriz. Buna karşılık,diş yerine geçen keskin bir uzuvları …