Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Elektrik Üreten Balıklar

Elektrik Üreten Balıklar

 

Elektrikli balıklar, türlerin zaman içinde nasıl geliştiğine ve her bir türün birbirinden bağımsız olarak benzer özellikleri nasıl geliştirebileceğine mükemmel bir örnektir.

Günlük yaşamlarında elektrik kullanan birçok balık türü bulunmaktadır. Bu elektriğin, kendini savunma, avlanma, görme, karanlık sularda yüzmelerine olanak sağlama gibi farklı kullanım alanları vardır.

Bu, birçok balığın zaman içinde geliştirdiği yararlı bir araçtır. Bu özellik hayvana, rakipleri karşısında çok büyük bir avantaj sağlar, bunun sonucunda ise elektrik balıkları tüm dünyada kendini geliştirebilmiştir.

Elektrikli balıklar nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi elektrikli balıklar güçlü elektrik akımı üretebilen hayvanlardır. ABD’de yer alan bir araştırma ekibinin yakın tarihli bir araştırmasına göre bu balıklar normal kas hücrelerini elektrik üretme kapasitesi olan ileri düzeyde gelişmiş bir organa dönüştürebilmiştir.

Olası avcı hayvanları avlamak ve onları caydırmak için avantaj sağlamasının yanı sıra bu elektrik, bu balıkların birbirleriyle iletişim kurmaları için mükemmel bir yoldur ve bu özellik onlara rakip türlere kıyasla başka bir avantaj sağlar.

Elektrolitler olarak da bilinen bu hücreler normal kas hücrelerine kıyasla çok daha fazla gerilebilmektedir. Tüm hücreler bir arada çalıştıklarında diğer hayvanları anında öldürmede yeterli olacak elektriği üretebilmektedirler.

Elektrikli yılan balığı gibi bazı hayvanlarda, hayvanın bir elektrik alanı üretme kabiliyeti o kadar başarılıdır ki bu hayvan yerel bir elektrik kaynağından daha güçlü elektrik akımı üretebilmektedir. Bu yetenek ise bu hayvanları rakipsiz bir avcı yapmaktadır.

 

Elektrikli balıklar altı ayrı türe sahiptirler. Her ne kadar bu balıklar çok farklı evrimsel yoldan geçmiş olsalar da birbirleriyle çok sayıda genetik benzerlikleri bulunur. En fazla farklılık gösterdikleri özellikse elektrik üretmek için yeteneklerini kullanma yöntemleridir. Hadi, birkaç farklı örneğe bakalım.

Bazı örnekler:

  • Köpek balıkları: Ağızlarının hemen üstünde, köpek balıkları etraflarındaki hayvanların yaydığı en küçük elektrik akımlarını bile tespit edebilen elektrolekeptör hücrelere sahiptirler. Bütün hayvanlar az miktarda elektrik sinyalleri yayarlar. Bu nedenle, bu mekanizma köpek balığının avının konumunu ve hareketlerini zifiri karanlıkta bile tespit etmesini sağlar. Çekiç kafalı köpek balıkları elektrikli balıkların nasıl evrim geçirdiğine en iyi örnektir. Başları, radar gibi işlev görerek kumun altındaki avları bulmalarına yardımcı olur ve en küçük elektrik darbelerini yakalarlar.
  • Elektrik ışını balığı: Elektrik ışını balıklarının reseptör sistemi köpek balıklarınkine benzerdir. Balığın reseptörleri avı okyanus zeminindeki kuma gömüldüğünde dahi avını izlemesine olanak sağlar.
  • Elektrikli yılan balığı: Bu inanılmaz yaratıklar tüm elektrikli balıkları arasındaki en güçlü elektrik alanını üretirler. Hedeflerini felç edip 600 volta kadar elektrik akımı oluşturabilirler.
  • Peter’in fil burunlu balığı: Bu garip hayvanın kafasında milyonlarca reseptörle kaplı uzun, fil hortumu benzeri bir çıkıntı vardır. Bu eşsiz organ, hayvanın hayatta kalması için hayati önemi vardır; hayvan neredeyse tamamen kördür bu nedenle avını tespit etmek için bu organı kullanır. Bu tuhaf burun, nesneler ve diğer hayvanlar arasında ayrım yapmasını sağlar ve hatta bir hayvanın ölü mü yoksa canlı mı olduğunu tespit etmesine bile olanak sağlayabilmektedir. Ayrıca, vücutlarının boyutlarına oranla bu balıklar oldukça büyük bir beyne sahiptir ve bu da onları diğer türlerden çok daha zeki bir hayvan yapar

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Sivrisineğin Dişi Var Mıdır ?

Bizleri ısırdığını söylemekle beraber, sivrisineklerin dişi olmadığını biliriz. Buna karşılık,diş yerine geçen keskin bir uzuvları …