Anasayfa / Dağarcık / Yemek Tarifleri / Mutfak Sırları / Sarımsak Soyma Yöntemleri

Sarımsak Soyma Yöntemleri

 

Sarımsak aslında çok faydalı bir bitki olmasına rağmen kokusu yüzünden hak ettiği değeri bir türlü bulamamıştır. Mısır medeniyetlerinden bu yana tedavi amaçlı kullanılmış olan sarımsağın en çok bilinen özelliği tansiyon düşürme ve damar tıkanmalarını engellemesidir. Uzun zamandır Anadolu’da kullanılan sarımsak hem tedavi hem de yemeklere lezzet katan özellikleri ile Türk mutfağında önemli bir yer kazanmıştır. Sarımsak mutfaklarımızda asılarak kurutulup saklanabildiği gibi turşusu ve zeytinyağı içinde saklama yöntemi ile de uzun süre saklanarak kış aylarında tüketilebilmektedir. Sarımsak soyma yöntemleri aslında sarımsağın taze olan bölümleri ile kuru olan kabuklarının ayrışması ile gerçekleşen işlemlerdir.

En kolay yöntem olarak kurutulup saklanan sarımsak, aslında turşu ve zeytinyağı içinde olduğunda çok farklı lezzetler sunabilmekte. Sarımsağın saklama şartları kolay olmasına karşın bu saklama yöntemleri için hazırlıklar çok zor gibi görülüyor. En büyük zorluk sarımsakları soymak aslında. İnternet üzerinde ve birçok kaynakta sarımsak soyma teknikleri paylaşılıyor. Bu teknikleri incelemek ve en kolay yöntemi bulmak için yazımızı okumaya devam.

Kolay sarımsak soyma tekniklerini incelemek gerekirse:

Sarımsağı bir kapta sallayarak soyma yöntemi

Sarımsakları soyma teknikleri arasında en çok kullanılan teknik olarak karşımıza çıkan bu teknik aslında sarımsakların çarpması ile dişlerine ayrılması ve sonrasında dişlerine ayrılan sarımsağın kabuklarını bırakması şeklinde gerçekleşmedir.

Sarımsakları öncelikle baş şeklinde yani tüm olarak standart bir kavanoza koyuyoruz. Tavsiye olarak 2 baş sarımsağı koyduğumuzda daha kolay dişlerine ayrılmakta. Daha sonrasında yarım dakika ile 1 dakika salladığımızda tüm dişlerin ayrıldığını göreceksiniz. Sonra bu diş sarımsakları yarımlık kavanoza aktarıyor ve 1 dakika civarında yine sallıyoruz. Göreceksiniz ki sarımsakların birçoğu kabuklarından ayrılmış duruma gelecektir. Sonra geri kalanlarında aslında kabuklarından ayrılmak üzere olduğunu ufak bir uğraş ile kolayca soyulduğunu göreceksiniz. Baş sarımsakları ayrı, diş sarımsakları ayrı kavanozlarda sallayarak soyma hem sarımsağın daha temiz hem de hijyenik soyulmasını sağlayacaktır. Çünkü baş sarımsağın içinde toprak kalıntıları olabilmekte ve soyuldukça diş sarımsakların üzerine bu toprak tanecikleri yapışabilmektedir.

Sarımsakları sallayarak soyma yöntemi kolay olduğu kadar yorucu bir yöntem. En büyük avantajı kol kaslarımızın gelişmesi olacaktır. Ancak bu yöntemi tercih etmeyenlerin en önemli sebebi de yine bu kas hareketleri aslında.

Sarımsağı suda bekleterek soyma yöntemi

Sarımsakların en kolay soyulma yöntemi olarak karşımıza çıkan bu yöntemde baş sarımsakları önce dişlerine ayırmak ile başlıyoruz. Sonrasında diş sarımsakları suda belirli bir süre bekletip tek tek elle soyma şeklinde olmaktadır. Aslında terapi olarak çok avantajlı bir yöntem. Süre olarak uzun süren bu yöntemde bir süre sonra günlük stresten uzaklaşılabilir. Sürekli olarak aynı işlemi yaptığımızda günlük koşuşturmanın ve stresin gittiğini göreceksiniz. Ancak bu yöntemin en büyük dezavantajı uzun sürmesi. Çok uzun vakit alacak bu yöntemde bir kavanoz sarımsak yapmak için 2 3 saat harcanabilir.

Sarımsağı ezme yöntemi ile soyma yöntemi

Sarımsak soyma yöntemlerinden en çok tercih edilen bu yöntemde genellikle profesyonel aşçıların kullandığı yöntem olarak bilinir. Birçok sarımsak soyma makinesi diye anılan ürünün de ana çalışma prensibidir. Sarımsaklar dişlerine ayrıldıktan sonra düz ve sert bir malzeme ile hafifçe bastırılarak kabuklarından ayrılması beklenmektedir. Aşçılar bıçaklarının yanları ile bastırıp kabuklarından sarımsağı ayrıştırmakta. Makinelerde ise sarımsağın yüzeyine silikon bir kap içinde basınç uygulama yöntemi söz konusu olmakta. Aslına bu yöntem günlük kullanımda yemek yaparken hemen 2 3 diş sarımsağı soymak için ideal olsa da büyük bir sarımsak soyma işlemi için pekte uygun olmayabilir. Yapılan baskı sonucunda sarımsaklar parçalanabilir ve bütünlüğünü kaybedebilir.

En kolay sarımsak soyma yöntemi

Sarımsakları birçok yöntem deneyerek soyma çalışmaları sonucunda en kolay yöntem olarak aslında iki farklı yöntemi birleştirmek iyi bir çözüm olabilir.

  • Sarımsakları önce baş olarak büyük kavanoza alıyor ve 10 – 15 saniye sallıyoruz. Yine 2 baş sarımsak olması tavsiyedir. Burada hemen sarımsaklarımız dişlerine ayrılıyor.
  • Diş diş ayrılan sarımsakları daha küçük bir kavanoza alıyor ve bu sefer 30 sn ile 1 dakika kadar sallıyoruz. Daha küçük bir kavanozda sallamamızın sebebi;  diş sarımsaklar daha çok yüzeye çarparak daha kolay soyulabilmekte.
  • Sallanan sarımsakları suya atıyoruz. Suyun üzerine çıkan kabukları atıp birkaç dakika beklediğimizde göreceğiz ki sarımsakların yarısı soyulmuş diğer yarısı da çok kolay soyulabilir hale gelmiş olacaktır. Kuru olarak soyarken elimize yapışan sarımsak probleminin ortadan kalkacaktır.

Sarımsakların en az zedelenmesi ve en kısa sürede tüm sarımsakları soyma yöntemi olan bu yöntem ile çok kolay bir şekilde kilolarca sarımsağı kabuklarından ayırabilecek ve bu lezzetli ve sağlıklı sebzeyi uzun süre saklayabileceksiniz. Taşköprü sarımsağı gibi sarımsakları yılın her zamanında bulmak zor olduğundan, yılın belli dönemlerinde satın alıp tüm kış yiyebilir ve sağlıklı ve doğal sarımsaklar elde edebilirlersiniz.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Patates Püresi Yaparken…

  Patates püresini yaparken bildiklerinizi göz ardı etmeyin. Pürenizin kıvamının daha iyi olması için aşağıda …