Anasayfa / Dağarcık / Yemek Tarifleri / Mutfak Sırları / Patates Püresi Yaparken…

Patates Püresi Yaparken…

 

Patates püresini yaparken bildiklerinizi göz ardı etmeyin. Pürenizin kıvamının daha iyi olması için aşağıda bahsettiğimiz 5 yolu denemeden geçmeyin.

1. Patates boylarını eşit kesin

Patatesleri doğrarken hepsinin aynı boyda olmasına dikkat edin. Birbirinden farklı boyutta olan parçaların pişme süresi farklı olacaktır. Bu yüzden bazı parçalar pişerken diğer parçalar pişmemiş olacaktır.

2. Ezici kullanın

Patates püresi yaparken el mikseri veya blender kullanmayın. Eğer mutfak robotlarını kullanırsanız püreniz patateslerdeki nişastayı yok edersiniz. Açığa çıkan nişasta ile püreniz yapışkan bir kıvam alır. Bu nedenle kendi gücünüz ile patates ezici kullanarak patatesleri püre haline getirin.

3. Suda haşlayın

Patatesleri kaynar suya atarak haşlamak doğru bir işlem değildir. Patateslerin dış yüzeyi kaynar suda pişecek, iç kısmı ise çiğ kalacaktır. Bu nedenle patateslerin üzerini geçecek kadar normal su ekleyerek pişirin.

4. Süt ve krema kullanırken dikkat

Pürenin içerisine ekleyeceğiniz süt veya kremayı patatesler ılındıktan sonra eklemelisiniz. Patatesler sıcakken eklediğinizde tüm malzemeyi patates içine çekecek ve kıvamını ayarlamakta zorlanacaksınız. Patatesler soğuduğunda eklemek isterseniz patatesler malzemeleri içerisine çekmekte zorlanacaktır. Bu nedenle krema veya süt ekleyecekseniz ılıkken bu işlemi yapmanız en doğrusudur. Ilık patates içerisine eklenen süt veya krema rahatça içine çekilecek ve kıvamını bozmayacaktır.

5. Patates ile tereyağının uyumu

Püre kıvamı için en önemli noktalardan birisi patates ve tereyağı dengesidir. Tereyağı püreye daha kaygan bir zemin hazırlar. Kadifemsi yapısı ile püre daha lezzetli olur. Burada en önemli nokta tereyağı ile patatesin dengesidir. Bu aşamada kademeli olarak yağı ekleyerek pürenin kıvamını kontrollü olarak düzenleyebilirsiniz.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Sarımsak Soyma Yöntemleri

  Sarımsak aslında çok faydalı bir bitki olmasına rağmen kokusu yüzünden hak ettiği değeri bir …