Anasayfa / Dağarcık / Yemek Tarifleri / Mutfak Sırları / Tahin Nasıl Yapılır?

Tahin Nasıl Yapılır?

Tahinin nasıl yapıldığı son günlerde merak konusu oldu. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan tahin, ülkemizin yanı sıra yakın coğrafyamızda da farklı şekillerde severek tüketiliyor. Peki, tahin nasıl yapılır?

Genellikle kış aylarında vücudu soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için tüketilen tahin, her yaş grubundan kişinin severek tükettiği bir besin olarak dikkat çekiyor. İşte, merakla araştırılan ‘Tahin nasıl yapılır?’ sorusunun yanıtı…

TAHİN NASIL YAPILIR?

Tahin, susamın ezilerek ve çeşitli işlemlerden geçerek koyu bir besin haline getirilmesidir. Susam tohumları sırasıyla eleme, kabuklarının soyulması, ayrılması gibi uygulanan işlemlerden sonra yıkanarak 2 ile 3 saat arasında 150-200 °C’de kavrulur. Daha sonra oda sıcaklığına inene kadar bekletilir ardından tahin elde edilir. Tahin kahvaltılarda içine bal veya pekmez karıştırılarak yüksek besin değerine sahip bir tatlı olarak da tüketilmektedir.

MALZEMELER

Yaklaşık bir fincan susam – 1/4 bardak sızma zeytinyağı – Eğer tuzlu isterseniz 1 çay kaşığından az tuz

YAPILIŞI

Susam tohumlarını blenderin içine koyun bir dakika kadar öğütün. Tohumlar parçalandıktan sonra üzerine zeytinyağını ilave etmeye başlayın. Bir dakika daha çevirme işlemini yapın. Susam ve zeytinyağı karışımı yumuşak bir macun kıvamına gelecektir. Karışım çok kuru ise, bir çay kaşığı  kadar daha zeytinyağı ekleyin. Tercihe göre ardından tatlandırmak için çok az miktarda tuzu ilave edin. Tahini cam bir kavanozun içine alın ve ağzını kapayın. Buzdolabında bir ay kadar saklayabilirsiniz.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Sarımsak Soyma Yöntemleri

  Sarımsak aslında çok faydalı bir bitki olmasına rağmen kokusu yüzünden hak ettiği değeri bir …