Anasayfa / Dağarcık / İyi Fikirler / Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak isteyen her bayan öncelikli olarak görünümünü değil sağlığını düşünmelidir. Zayıflamak için dünya genelinde bir çok yöntem geliştiriliyor. İlaçlar, kapsüller ve bir çok diyet programı kadınların zayıf bir vücuda sahip olmaları için araştırılıyor. Fakat halk arasında dolaşan doğru bilinen ve yanlış bilinen bir çok bilgi vardır. Bu yazımızda size sağlıklı zayıflama yolları hakkında doğru bilinen ve yanlış bilinen maddeleri açıklayacağız.

Tavsiyelerimizi mutlaka dikkate alırsanız hızlı bir şekilde sağlıklı yaşam sürdürebilecek ve aynı zaman da sağlıklı diyet uygulayabileceksiniz.

Zayıflama tedavisinde ilaç kullanımının tek başına etkili olduğu dile getirilir. Fakat tek başına ilaçlar ve kapsüller kesinlikle etkili değildir. Sağlıklı bir yaşam ve zayıf bir vücut için tüm alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekiyor. Halk arasında doğru bilinen diğer bir madde ise sadece sporun ve yürüyüşün aşırı kiloları ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Sadece spor yapmanız günlük yediğiniz kalorili yiyecekleri dahi eritmeyecektir.

Mutlaka sebzeli ve kalori miktarı az olan yiyecekler yiyerek günlük kalori alımınızı çok az bir seviyeye indirmeniz gerekir. Sebzeli yemeklerin kalori oranı düşüktür. Fakat dünyadaki her sebzenin kalorisinin düşük olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Bu nedenle tükettiğiniz besinler hakkında önceden araştırma yapmalısınız.

MEVSİMSEL KİLO FARKI

Kış aylarında insanlar ısınmak için daha yağlı ve kalorili besinlere yönelir. Bunun sonucunda da kilo alımı kaçınılmaz bir son haline gelir. Yaz aylarında ise daha ince kıyafetlerin giyilmesiyle kış mevsiminde alınan fazla kilolar kendisini daha da fazla göstermeye başlar. Bu durum kişileri kilo vermeye yönlendirir. Kişiler, kışın aldıkları kiloları kaybetmek için acele etmekte ve sağlıksız diyetlere başvururlar.

Sağlıklı Zayıflamanın Yolu Dengeli Beslenmeden Geçiyor

Sağlıklı bir yaşam için hayatımızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmek önemli. Kilo vermek isteyen kişi de, zayıflama diyetini uygularken, günlük enerji alımını, bir diyetisyen tarafından kendisine özel olarak hazırlanan beslenme programı ile yapmalıdır.

Peki kişiler nasıl bir beslenme uygulamalı ki hem sağlıklı beslenelim, hem de fazla kilolarımızdan kurtulalım?

İşte size bunun için bazı püf noktaları:

 1. Kendinize az miktarda ancak sık aralıklı bir beslenme programı düzenleyiniz. Bu şekilde hem aç kalmamış olursunuz hem de daha sağlıklı kilo kaybetmiş olursunuz.
 2. Poğaça, börek yemek yerine güne güzel bir kahvaltı yaparak başlayınız.
 3. Dışarıda yediğiniz yemeklerde daha çok ev yemekleri veya hafif ızgaralar yapan yerleri tercih ediniz.
 4. Alkol ve hazır içecekler yerine limonlu veya meyveli sodaları tercih ediniz. Taze veya kuru meyve yemeğe özen gösteriniz.
 5. Özellikle yaz aylarında artan hava sıcaklığı ile birlikte terleme ile kaybedilen vücut sıvılarını yerine koymak için günde 2,5-3 litre su içiniz.
 6. Günlük posa alımınızı arttırınız. Tam tahıl ürünleri, taze sebze ve meyveye günlük beslenmenizde yer veriniz.
 7. Soslu yemekler, mayonezli, soslu salatalar yerine limon, soya soyu gibi kalorisiz olanlarını kullanmaya çalışınız.
 8. Günlük yağ alımınızı azaltınız.
 9. Düzenli egzersiz yapınız. Unutmayınız ki, vücut sağlığı açısından egzersizin alışkanlık haline gelmesi, düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmak kadar önemlidir.
 10. Şekerden uzak durunuz. Çay ve kahvenize şeker atmayarak bu işe başlayabilirsiniz.
 11. Çok tatlı yemek istediğiniz zaman yaz mevsiminin vazgeçilmez parçası olan dondurmayı özellikle sade ve ya meyveli olanları tercih ediniz. Ya da sütlü tatlı tüketebilirsiniz.

Aç Kalmadan Ayda 10 Kilo Verin!

KAHVALTI

 1. Çay, kahve vs. (Şekersiz)
 2. 2 kibrit kutusu peynir (60 gram)
 3. Salata
 4. 1 ince dilim ekmek (30 gram)

ÖĞLE

 1. 3 köfte kadar et, tavuk, balık (90 gram = 1 porsiyon)
 2. Salata
 3. 1 ince dilim ekmek

Veya

 1. 1 kâse çorba
 2. Salata
 3. 1 ince dilim ekmek

Veya

1 adet kaşarlı yağsız tost ve çay – kahve (şekersiz)

SAAT 17.00’DE

2 porsiyon meyve veya 2 adet galeta

AKŞAM

5 – 6 yemek kaşığı sebze yemeği Salata 1 ince dilim ekmek Gece boyunca 2 porsiyon meyve

NOT: Bu diyetin birinci haftasında günde yarım su bardağı yoğurt istenildiği zaman yenebilir. Ayran, cacık olarak da kullanılabilir. İkinci haftada yoğurt kullanılmaz. Diyeti uygulayan erkekler günlük porsiyon miktarlarını 1/2 oranı kadar artırabilirler.

Kalori Harcama Yöntemi

Kolay ve sağlıklı zayıflama rejiminin ikinci yöntemi de harcamadır. Bunda amaç, günlük kalori (enerji) sarfiyatını artırmaktır. Bu da kişinin yaşma ve sağlık durumuna göre düzenlenmelidir. Önce, her sabah kalk­tıktan sonra 5 veya 10 dakika el, kol ve bacak hareketleri yapmak. 7-8 saatlik bir uykudan sonra böyle bir jimnastik yalnız kalori sarf etmek değil, kalp, damar, ciğerler, kaslar, kısaca sağlıklı yaşam açısından da çok yararlıdır. Bunun yanı sıra, gündüzleri işe veya göreve giderken yürüyerek gidilmelidir. Şayet görev yeri uzak ve geç kalmak olasılığı varsa, görevden dönerken yürü­yerek evinize gelin. Veya hiç değilse, yolun yarısını yü­rüyerek yarısını da bir araçla gidin veya gelin.

Enerji (kalori) sarfiyatını artırıcı birçok metot önerilmiştir. Ancak, çeşitli nedenlerden dolayı, herkes her tür sporu yapamaz. Bu nedenle, bizce en uygun iki metot vardır, herkese ve her yaşa göre. Bunlar sabah jimnastiği ve yürüyüşleridir.

Akşamları yarım saat kadar erken yatmanın ve sa­bahları da yarım saat erken kalkmanın büyük yararı vardır sağlık açısından. Birincisi, kalkarken 5-10 dakikalık bir jimnastik hareketi ki, bunun yararlarını söylemiştik. Sabah jimnastiğinden amacımız, resimde de görüleceği gibi el, kol ile yanlara ve öne, arkaya doğru eğilme hareketleridir. Bu hareketler, dediğimiz gibi, bütün gece dinlerime halinde olan kasların zinde olmalarını ve ayrıca, kan dolaşımını hızlandırır, günün çalışmalarına hazırlık yapar. Kuşkusuz bir miktar kalori de bu arada harcanır. İkincisi ise, kahvaltı açısındandır. Öğünler kısmında da belirttiğimiz gibi, sabah kahvaltısı çok yararlı, önemli ve gereklidir. Sabah kahvaltısı ayak­üstü birkaç lokma atıştırmakla olmaz ve yanlıştır. Kahvaltı kesinlikle oturarak ve rahat yapılmalıdır. Bu husus, iki yönden önemlidir. Birincisi 7-8 saatlik bir uykudan ve en az 400-500 kalori harcamadan sonra bu süre zarfında mide ve bağırsakların boşalan büyük bir kısmını doldurmak gerekir. Bunları öğlen yemeğine kadar boş bırakmak ve bu organların boşa çalışmaları yanlıştır. Bu organlar devamlı olarak ve fakat değişik oranlarda ha­reket halindedirler. Böylece, uzun bir açlıktan sonra depoyu doldurmak gereklidir. ikincisi ise, günün mesleki faaliyetini daha iyi ve daha verimli bir şekilde yapabilmek için mide esaslı bir şekilde doldurulmalıdır.

Yürüyüşler

Sağlıklı bir zayıflama, ancak bir taraftan rejim di­ğer taraftan da sabah jimnastiği ve günlük yürüyüşlerle mümkündür. Yoksa, yalnız birkaç gün aç kalmakla sağ­lanmaz. Günlük yürüyüşler için, diğer spor hareketlerin­de olduğu gibi, kişinin yaşı söz konusu değildir. Böylece, her yaşta ve her yerde yapılabilen bir spordur, yürü­yüşler. Bugünkü tıp biliminde görüşler çok değişmiştir. Bugün kalp krizi ve hatta kalp ameliyatı geçirmiş has­talara da yürüyüşler önerilmektedir. Şu halde, bugünkü görüşlere göre yürüyüşler her yaşın sporudur.

Açık Havada Yürüyüşler Neler Sağlar?

 1. Yaşam için gerekli olan oksijenin yeterince alınmasını sağlar.
 2. Vücudun dinç ve zinde kalmasına yardımcı olur. Karın kasları kuvvetlenir ve bağırsaklar daha düzenli çalışır, pekliği önler.
 3. İnsanın fikren dinlenmesine, geceleri daha rahat uyumasına, sinirlerin sükun ve huzur bulmasına yardım eder. Böylece, yürüyüş uykusuzluğun, sinir gerginliğinin en iyi tedavi metodudur.
 4. Nihayet, düz bir yolda sıkı bir yürüyüş ile insan bir saatte 200 kalori harcar.

Şu halde, günde bir, mümkün olursa iki saatlik bir yürüyüş, hem sağlığımıza yararlı olur ve hem de ama­cımız olan günlük 500 kalorinin harcanmasına neden olur ki, bu da, haftada yarım, ayda iki kilo zayıflamayı sağlar.

Yürüyüşlerle ilgili olarak, son zamanlarda, Dünya Sağlık Örgütünün bir araştırması ve bununla ilgili bir yayın yer almıştır. Buna göre, sağlığı kaybetmenin en önemli nedenlerinden birinin egzersiz yapmamak olduğu belirlenmişti!, Bunun için örgütçe, yürüyüş ve koşu yapmanın çok faydalı olduğu öğütlenmektedir. Yürüyüş için de en uygun şeklin, sabah ve akşam evden işe ve işten eve yürüyerek gidip gelmek olduğu önerilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün bu önerisi, bizim görüş ve prensiplerimize de çok uygun düşmektedir. Vakit yeter­sizliğinden, yürüyerek işe gidip gelinemez ise, hiç değilse biri yapılmalıdır.

Kalori harcama ile ilgili bazı enteresan bilgiler sunalım şimdi:

1 saat hızlı yürümekle 200 kalori harcanır. 1 saat yavaş yol yürümek veya 20 saat ayakta dur­makla 100 kalori harcanır.
1 saat bisiklete binmekle 250 kalori harcanır.
1 saat koşmakla 800 kalori harcanır.
1 saat hızlı koşmakla 850-900 kalori harcanır.
1 saat dağa tırmanmakla 700-750 kalori harcanır. Yarım saat koşmakla 350-400 kalori harcanır.
2 saat çamaşır yıkamakla 150-200 kalori harcanır.
3 saat elle çamaşır yıkamakla 300 kalori harcanır.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Siklamen (cyclamen) Bakımı ve Yetiştirilmesi

Eski bilgilerde siklamenin çuhaçiçeğigillerden olduğu iddia edilirdi fakat şimdi başka bir familyadan olarak (Myrsinaceae) ele …