Oltu Cağ Döner

 

Cağ kebabı oğlak veya kuzu etinden yapılan Erzurum’un Oltu ilçesine ait bir çeşit kebaptır. Geleneksel olarak Erzurum’un Oltu ilçesi ve civarında yapılan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ (veya bico) adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. Günümüzde Türkiye’nin birçok yerinde yapılıp tüketilmektedir.

Hazırlanan parça etler, bu malzemeye eklenen soğan, reyhan, tuz ve karabiber gibi baharatlar ile birlikte iyice yoğrulur. Daha lezzetli olması istenirse hazırlanan et 24 saat serin ortamda veya buzdolabında dinlendirilir ve bu süre sonunda cağ kebabı pişirilmeye başlanabilir. Et yatık biçimde odun ateşinin kızgın közüne 10–15 cm yüksekte pişirilir ve döner bıçağı ile kesilip cağ/bico üzerinde servis edilir. Yöresinde bu haliyle yenilen cağ dönere “Tatari” denir.  Daha da pişmiş sevenler için cağ/bico ızgaraya konularak burada biraz daha pişirilir. “Cağ Döner” e yabancı olmayanlar “Tatari” tercih ederler.

Kebap, yanında soğan, domates ve sivri biber ve tandır ekmeği veya lavaş ile birlikte servis edilir.

Oltu ve çevre ilçeler Olur, Tortum ve Yusufeli yörelerinde ahşaptan yapılan şişlere “bico” adı verilir.

Cağ kebabı koyun, kuzu veya kısır keçi etinden yapılır. Koyun veya kuzunun kuyruk kısmı kullanılmaz. Kuzunun en az 6 aylık olmasına ve besili olmasına dikkat edilir.

 

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Fırında Sebzeli Et

Malzemeler : 1 kilogram et 3 tane orta boy patates 2 tane patlıcan 2 tane …