Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Bir Havacılık Efsanesi Antonov AN-225

Bir Havacılık Efsanesi Antonov AN-225

Havacılık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan AN-225’in ilk üretilme amacı Sovyetler Birliği’nin uzay yörünge araçlarını taşımaktı.
1985-1988 yıllarında Ukrayna’da tasarlanarak yalnızca bir adet üretildi.


SSCB’nin Buran uzay mekiği, birçok şeyden çok daha fazla büyüktü. Boyutlardan dolayı uzay mekiğinin bir bölgeden diğer bölgeye transferi karayoluyla yapılamıyordu.
Bundan dolayı Antonov, büyük bir kargo uçağı üreterek Buran uzay mekiğinin taşınmasını sağlayacaktı. Ancak üretimin ardından uzay programı aksadı ve uçak boş bir şekilde kaldı. Ardından uçak yeniden tasarlandı ve büyük bir kargo kapısı uçağa eklendi. Bu sayede büyük yükler taşıyabildi.
İlk uçuşunu 21 Aralık 1988’de gerçekleştiren An-225’in sahip olduğu dünya rekorları arasında 253 tonluk yük taşıma, 187,6 ton mono kargo taşıma, 42,1 metre uzunluğunda yük taşıma bulunuyordu.
250 ton maksimum yük kapasitesine sahipti ve saatte 850 kilometre hıza ulaşabiliyor, ve 12 bin metreye yükselebiliyordu.
200 ton ağırlıkla 4 bin kilometreye kadar mesafe alabiliyordu. 84 metre uzunluğunda, 18,1 metre yüksekliğindeki uçağın havalanabilmesi için 3 bin 500 metrelik piste ihtiyaç bulunuyordu.
280 ton yakıt alabiliyor ve saatte 18 ton yakıt yakıyordu.

Havacılık dünyası gelen son bir haber ile sarsıldı.
Rus güçleri, Ukrayna’daki Hostomel Havalimanı’na da saldırıda bulundu.
Saldırı sonucu dünyanın en büyük kargo uçağı olarak tanınan ve hangarda bekletilen Antonov-225 Mriya tahrip edildi…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Sivrisineğin Dişi Var Mıdır ?

Bizleri ısırdığını söylemekle beraber, sivrisineklerin dişi olmadığını biliriz. Buna karşılık,diş yerine geçen keskin bir uzuvları …

Bir yanıt yazın