Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Bir Dönemin Efsane Arabası Anadol

Bir Dönemin Efsane Arabası Anadol

Anadol, seri olarak üretilen ikinci yerli üretim (montaj) otomobildir

İlki Nobel 200 (bakınız: Fuldamobil)

Ön Not: Tasarım mühendislik ve üretim anlamındaki ilk Türk otomobili de Devrim’dir. Devrim’den daha önce de otomobil tasarımı ilgili denemeler olmuşsa da sonuçlanamamıştır. bu nedenle devrim ilk Türk yapısı ve Türk tipi otomobili olarak bilinir.

 

Anadol’un kısa hikayesi ise şöyle

Vehbi koç ta 1928 yılında Oto Koç’u kurar ancak 1946 yılında Ford motor company’nin Türkiye temsilcisi olmayı başarır. 1954 yılından itibaren Türkiye’de bir otomobil üretmek için Ford temsilcileri ile görüşmeye başlar. 1956 yılında Vehbi koç, dönemin başbakanı Adnan Menderes’ten bir mektup alarak Bernar Nahum ve Kenan inal ile birlikte “Henry Ford 2” ile görüşmeye gider. bu temas meyvesini verir ve işbirliği başlar. 1959 yılında Otosan kurularak Ford kamyon montajı başlar.


Otomobil üretimi (montajı) fikri ise 1963 yılına kadar bekler. o yıl İzmir Fuarı’nda teşhir edilen İsrail yapımı bir fiberglas araç koç grubunun dikkatini çeker. saç kalıp üretimine göre çok ucuz olan bu yöntemle otomobil üretimine (montajına) başlama konusunda Vehbi koç cesaretlenir. koç holding ve Ford ortaklığıyla İngiliz reliant firmasına tasarımı yaptırılır. Ford’dan tedarik edilen şase, şanzıman ve motorlar kullanılarak üretilmesine (montajına) karar verilir. 54 yıl önce bugün 19 aralık 1966’da üretim (montaj) aşamasına geçilir.

Yalnızca 202 Adet Üretilmiş Zamanının Çok Ötesine Otomobil: Anadol Böcek
   

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Giyotin nedir ? Nasıl bulunmuştur ?

  Kafa keserek mahkumların hayatına son veren “giyotin” adlı ölüm makinesi bir doktorun insan sevgisi …