Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / İnanılmaz Doğa Olayları

İnanılmaz Doğa Olayları

Dünya, sahip olduğu sırlarla insanoğlunu sürekli olarak hayrete düşürüyor. Ani bir yıkıcı rüzgârla koskoca bir ülkeyi yok edebiliyor veya ani bir sel baskınıyla önüne kattığı her şeyi kilometrelerce sürükleyebiliyor. Şimdi size bu akıl almaz dünyada bugüne kadar meydana gelen en akıl almaz doğal afetleri ve koşulları sunuyoruz.

1. Dünya yüzeyinde en hızlı esen kasırga; Oklahoma, ABD

Dünya üzerinde kaydedilen en hızlı rüzgâr dakikada 9 kilometre hızla ABD’nin Oklahoma eyaletinde gerçekleşti. 3 Mayıs 1999 yılında meydana gelen bu dev rüzgâr dalgalarına maruz kalan bölgelerde deyim yerindeyse taş taş üstünde kalmadı. F-5 Tornado adı verilen bu kasırga bugüne kadar kaydedilen dünya yüzeyine en yakın ve en güçlü kasırga olarak biliniyor.

2. Dünya üzerindeki en kurak bölge; Antarktika

Antarktika kıtasının iç bölgelerinde bulunan Kuru Vadi olarak adlandırılan bölge, dünyanın en kurak ve susuz yeri. Yaklaşık iki milyon yıldır tek bir damla bile yağış almıyor. Birkaç vadiden oluşan bölgedeki tek bir vadi üzerinde yer alan nehirler küçük bir göl oluşturmuş. Bölgedeki tek su kaynağı olan bu alan en nemli ve yaşam belirtisinin olduğu yer.

3. Kaydedilen en yüksek sıcaklık; 71 derece

Bir NASA uydusu dünya üzerindeki en yüksek sıcaklığı 70 derece olarak İran’daki Lut Çölü’nde ölçümledi. Ortalama 71 derecelik sıcaklık bugüne kadar dünya yüzeyinde gerçekleşmiş en yüksek sıcaklık olarak kabul ediliyor. Bu sıcak bölge 480 kilometrelik bir alanı kapsıyor ve bölgeye İran’da Gandom Beriyan adı veriliyor.

4. Kaydedilmiş en düşük sıcaklık; sıfırın altında 53 derece

Dünya üzerinde bugüne kadar kaydedilmiş en düşük sıcaklık Antarktika bölgesinde kaydedildi. Yaklaşık sıfırın altında 53 derece olan bu sıcaklık değeri 1983 yılında Vostok’ta gerçekleşti.

5. Bir günde en yüksek yağış alan bölge; La Reunion Adası, Hint Okyanusu

Fotoğrafta da görüldüğü gibi Hint Okyanusu’nda yer alan La Reunion Adası volkanik bir ada. 1952 yılında bu adada bir günde ortalama metrekareye 182 santimetre yağış düştü. Dünya üzerinde bugüne kadar bu rekorun üstünde yağış alan herhangi bir bölge olmadı.

6. Dünyanın en uzun ışık saçan şimşeği; Dallas

Bugüne kadar etrafına en fazla elektrik saçan şimşek ABD’nin Teksas eyaletinde meydana geldi. Waco’dan Dallas’a kadar ışık saçan bu dev yıldırım kütlesi etrafına çok güçlü bir ışık saçtı. Yaklaşık 190 kilometrelik bir alanda etkili oldu.

7. En büyük volkanik patlama; Colorado, ABD

ABD’nin Colorado eyaletinde yer alan La Garita Caldera dağındaki volkanik patlama bugüne kadar kaydedilmiş en büyük ve şiddetli volkan patlaması. Etkisi ortalama 5 bin metrekarelik bir alanda kendini gösterdi. Bu patlamanın ardından Colorado’da yeryüzünde geniş boşluklar meydana geldi.

8. Dünyanın en derin yeri; Mariana Trench, Büyük Okyanus

Dünyadaki okyanuslar içindeki en derin nokta Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Trench bölgesidir. Yaklaşık 11 kilometrelik bir derinliği olan bu bölge tüm okyanuslar içinde en derin yer olarak biliniyor.

9. En şiddetli deprem; Şili – 9,5 büyüklüğünde

Dünya üzerinde bugüne kadar meydana gelmiş en şiddetli deprem Şili’de 22 Mayıs 1960 yılında meydana geldi. Valvidia deprem

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

En hızlı yüzen balık hangisidir?

Denizlerin en hızlı yüzen balığı Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında yaşayan Istiophorus sp. türü yelken balığıdır …