Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Afrika Menekşesi Bakımı ve Yetiştirilmesi

Afrika Menekşesi Bakımı ve Yetiştirilmesi

Çoğu evlerde sorunsuz yaşayabildiği halde aslında tropik bir bitkidir. Gerçek menekşeden farklıdır, soğukta ölür ve normal toprak Afrika menekşesi için pek uygun değildir.

Isı, ışık ve nem: Biraz engellenmiş güneş ışınları alabilen yerleri sever. Afrika menekşesi en az orta derecede nemli ortam ister. Aşırı sıcaklarda çiçekleri çabuk solar; en fazla 26 derece idealdir. 15 dereceden daha serin yerlerde ise gelişimi iyi olmaz, çiçeklenmesi durur. Daha fazla soğuklardan korunmalıdır.

Afrika menekşesine uygun toprak nasıl olur: Toprağı aşırı nemli olmamalı, ayrıca humuslu ve lifli, yarı çürümüş dal ve odun parçalı olmalıdır. Kestane toprağı, humuslu bahçe toprağı, torf ve perlit karışımı iyidir. Sadece iyi bahçe toprağında bile iyi gelişebildiklerine tecrübelerimle şahit olmuşumdur. Fakat yine de en sağlıklı gelişimleri yukarda tarif ettiğim karışımda olur. Bu karışımda gerçek toprak ya hiç olmamalı ya da az olmalıdır.

Saksı büyük olmamalı. Büyük saksı fazla derinlik ve fazla toprak demektir; Afrika menekşesi kökleri yoğun toprak sevmez, biraz havadar ve fazla süzdüren toprak ister bu yüzden küçük saksılar iyidir. Kökleri iyice çoğalınca çok az farkla biraz büyük saksıya aktarılmalı.

Nasıl sulanmalı: Toprağının üst yüzeyi kupkuru olduğunda oda sıcaklığındaki su ile sulanmalı, tekrar kuruyuncaya kadar sulanmamalı. Sıvı bitki besininden çok az miktarda üç haftada bir suyuna karıştırılmalı. Bu özellikle normal toprak kullanılmıyorsa yapılmalı. Zira özel Afrika menekşesi toprağı besinden yana yoksuldur, iyi çiçeklenmesi için gıda takviyesine ihtiyaç duyar.

Tüylü yaprakları tozlanırsa: Yapraklarını ıslatmayın diye ısrarla öğüt verenler var, aldırmayın. Tozlandıkça ılık su ile tüylerine zarar vermeden yıkayabilirsiniz. Sanki doğal ortamında hiç mi yağmur yağmıyor!? Yıkadıktan sonra üstünde ve yaprak sapı dipleri aralarında su damlaları kalmamasına dikkat edin, bu yeter.

Üretilmesi: Çoğaltılması için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Tek yaprak çeliği ile kolayca çoğaltılır. Fazla yaşlı veya fazla genç olmayan, en sağlıklı yapraklarından, sapları gövdeye yakın yerinden kesilir. Sonra toprağa dikilir. Yaprak sapının çoğu toprak dışında kalmalı. Toprak yeterince nemli olmalıdır ve tekrar sulamak için fazlaca nem kaybetmesi beklenmelidir. Fazla sulu olması köklenmesinde iyi etki sağlamaz ve çürümelere de sebep olabilir.

Su içinde kalacak kısmı sadece 1 cm kadar olacak şekilde suda da köklendirilir.

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

En hızlı yüzen balık hangisidir?

Denizlerin en hızlı yüzen balığı Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında yaşayan Istiophorus sp. türü yelken balığıdır …

Bir yanıt yazın