Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Tüy Dökme Mevsimi Geldi

Tüy Dökme Mevsimi Geldi

 

Geride kalan yaz mevsimi, serinleyen havalar, evlerde hummalı bir kış hazırlığı başlatırken, pet dostlarımız için de tüy dökme mevsimi gelmiş demektir… Sonbaharla birlikte değişime giren sevimli dostlarımızın da sağlığı için alınması gereken bir dizi önlem var…

Sonbaharın gelmesiyle birlikte ağaçlarda yaprak, evcil hayvanlarda tüy dökme mevsimi de gelmiş demektir. Bununla beraber serinleyen hava nedeniyle evcil hayvanlarınız hastalanabilir, günlük gezilerde çevredeki yaprak, mantar, kozalak gibi faktörler onlar için tehlike oluşturabilir. Serinlemeye başlayan hava, bulutlu bir gökyüzü ile sonbahar geldi çattı. Bu sıralar hastalanmamak, hazan mevsiminin depresif görüntüsüne kapılmamak için ne kadar önlem alıyorsanız, evcil hayvanlarınız için de aynı özeni göstermenizi öneririz. Çünkü onlar da soğuk havadan etkilenip kolaylıkla hasta olabilirler. Evinizde bakımını üstlendiğiniz sevimli dostlarınız için hâlâ yüksek risklerin olduğu bu sonbahar mevsiminde de alacağınız bir dizi önlemlerle sağlıklı kalmalarını sağlamak mümkün…

DÜZENLİ FIRÇALAMAYA DİKKAT

Kedi ve köpek sahiplerinin evcil hayvanları ile ilgili en yaygın şikayetlerinden birisi şüphesiz tüy dökülmesi. Çoğu kez normal ve sağlıklı gerekçelerden kaynaklanan tüy dökülmesi bazen de önemli hastalıkların sonucunda ortaya çıkabilir. Kedi ve köpeklerin tüyleri insan saçından farklı olarak değişik periyotlarda ve farklı bir denge içinde uzar ve dökülür. Bu periyotlar beslenme, hormonlar, sağlık koşulları ve en çok da çevre ısısı ve gün ışığı seviyesine göre oluşur. Türkiye’nin de bulunduğu kuzey yarımkürede yaşayan köpekler genelde yılda iki kez tüy değiştirir. İlkbahar ve sonbaharda gerçekleşen bu tüy değiştirme döneminde en önemli neden çevre ısısı ve gün ışığındaki değişiklikler. Evde yaşayan kedi ve köpeklerde bu durum biraz daha farklı. Çünkü onların yaşam çevrelerindeki ısı ve ışık farkı mevsimsel olarak belli aylarda değil her gün gerçekleşir. Çünkü onun için ısı farkı, gezinmeye çıkardığınızdaki dış ısı ile ev ısısı arasında oluşur.

Aynı şekilde aydınlatmanın süresine göre de değişiklik gösterir. Bu yüzden evde yaşayan kedi ve köpeklerde tüy değiştirme ve tüy dökülmesi mevsimsel olmaktan daha ziyade tüm yıla yayılmış bir periyotta ve düzende seyreder.  Bu dönemde dengeli ve tam beslenme sağlayan mama kullanın. Bunlar omega yağ asitleri gibi, tüy dökülmesinin aşırı olmasını engelleyen besin maddelerini daha dengeli oranda içerir. Petinizi düzenli olarak tarayın ve fırçalayın. Bunu köpeğiniz eve girmeden önce yaparsanız tüylerin çoğunu ev dışında bırakmış olursunuz. Köpeklerin düzenli olarak yıkanması ve uygun şampuan kullanılması tüy değişimi ile ilgili sıkıntıları asgariye indirir. İnsan için üretilen şampuanları kullanmayın.

DİNLENME ALANINI YENİLEYEBİLİRSİNİZ

Evcil hayvanınız sıcak havada bunalmasın diye kedi ve köpek yatağını, kuş kafesini balkon, cam önü gibi havadar bir yere koymuş olabilirsiniz. Artık evcil hayvanınızın dinlenme alanını yenileyebilirsiniz. Kedi ve köpek yatağını evin sıcak bir köşesine, kuş kafesini korunaklı bir köşeye alın. Sevimli dostlarınızın kendilerini güvende hissedecekleri sıcacık bir dinlenme alanı yaratmak için şunları yapabilirsiniz. Kedi ve köpek yatağının altına soğuktan koruması için küçük bir paspas koyun. Kedi ve köpek yatağını, kuş kafesini kalorifer peteği ya da elektrikli ısıtıcı yanına koymayın. Kedi ve köpekler aşırı sıcak nedeniyle de hastalanabilmekte, kuşlar tüy dökebilmektedir. Kuş kafesini, evinizi havalandırırken korunaklı bir bölgede kalabilecek şekilde konumlandırın. Kuş kafesini, evinizin dış cephesine bakan bir duvarın yanına koyacaksanız, kafesin arkasına yalıtım malzemesi koyun ya da kafesin bu yüzünü ince bir polar battaniye ile örtün. Soğuk havada evcil hayvan bakımı titizlik ister. Üşüdüğünü dile getiremeyen evcil hayvanlarınızı gözlemleyerek onlar için en doğru kararı verin. Evcil hayvanlarınızın dinlenme alanlarını düzenlerken aşırı sese maruz kalabilecekleri ses sistemi, televizyon gibi cihazlara yakın olmamalarına, yoğun ışık altında olmamalarına özen gösterin. Çünkü aşırı gürültü ve ışık onların strese girmelerine neden olabilir.

TÜY DÖKERKEN BUNLARA DİKKAT

*Uzun tüylü kedi ve köpeklerin geniş bir tarakla taranması, kısa tüylü kedi ve köpeklerin de fırçalanması gerekir. Böylece dökülmesi gereken zayıf tüyler daha çabuk dökülecek.

*Sağlıklı tüyler için veteriner onayı aldıktan sonra amino asitler, B vitamini, mineraller bakımından zengin vitaminler kullanılmalıdır.

*Gerekirse mama değiştirilmeli. Mama seçiminin tüy gelişimini destekleyen özellikte olmasına özen gösterilmelidir.

*Sonbahar geldiğinde köpekler sık yıkanmamalıdır. Sık yıkanmak köpeklerin derilerini besleyen yağ tabakasının kaybolmasına neden olur. Bu da deri hassasiyetine yol açar.

*Kedi ve köpeklerin sık sık güneş ışığı alması sağlanmalıdır.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

En hızlı yüzen balık hangisidir?

Denizlerin en hızlı yüzen balığı Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında yaşayan Istiophorus sp. türü yelken balığıdır …