Anasayfa / Dağarcık / Komik Şeyler / Ukalaca Bilgiler

Ukalaca Bilgiler

Likyalı erkekler ölülerini gömerken, şeytan yüzlerini görüp sonradan kendilerine musallat olmasın diye kadın kılığına girip, yüzlerini gizliyorlardı. şeytan görsün yüzünü deyimi de buradan gelir…

Adolf Hitler, 17 yaşındayken Haydarpaşa gar inşaatında alman işçi ve ustalarla birlikte 2 yıl çalışmıştır.

Atatürk’ün “Türk, öğün, çalış, güven” sözünde geçen “öğün” kelimesi övünmek anlamında değil, Orhun yazıtlarında Bilge Kağan’ın Türklere hitaben söylediği “Türk, budun, ertin, ökün” sözündeki “ökün” kelimesinden gelir ve “düşün, ders al” anlamındadır.

“Gamzedeyim deva bulmam” şarkısında geçen ‘gamzedeyim’ kelimesinin gamzeyle falan alakası yok, ‘gam-zedeyim’ anlamındadır. Yani “Gam yüzünden zarar gördüm.” (Afetzede gibi)

“Kel alaka” sözündeki ‘kel’ Fransızca ‘ne’ anlamına gelen ‘quel’ kelimesinden gelir ve “ne alaka” anlamında kullanılır. Zamanında her cümlesine Fransızca birkaç kelime katıp artistlik yapan biri tarafından Türkçemize girmiş.

RayBan markasını oluşturan kelimeler olan “ray: ışın”, “ban: yasaklama” demektir. Yani ışın yasağı (ışını defetme) anlamına gelir.

Tuvalet anlamında kullandığımız 100 numara İngilizce deki “loo” kelimesinden gelir ve evet tuvalet anlamındadır. Tamamen algı meselesi yani.

Vatan yahut Silistre oyununun gerçek adı “vatan” dır. Uygulanan sansür nedeniyle bir süre “Silistre” adıyla oynanmış, daha sonra sansürün kalkmasıyla kafa karışıklığını önlemek için “Vatan yahut Silistre” adıyla sahnelenmiştir.

Napolyon kirazı diye bir şey yoktur. Kirazıyla meşhur Bursa Uluabat’ın eski adı Apolyont’tu, vatandaşın dili Apolyont’a dönmeyince oldu sana Napolyon kirazı…

Yarıçapı ‘z’, kalınlığı ‘a’ olan bir pizzanın hacmini “v=pi*z*z*a” formülüyle hesaplayabilirsiniz…

Antik Mısırda hamile kadınlar birkaç gün boyunca arpa ve buğday tanelerine idrarlarını yaparlarmış. Eğer arpa filizlenirse bebeğin erkek, buğday filizlenirse bebeğin kız olacağını anlarlarmış.

Esenboğa havalimanı adını, Ankara savaşında Timur’un meşhur fil ordularının komutanı olan “İsen Buga” dan alır ve sağlıklı, mutlu öküz manasına gelir.

Anason min. %40 alkolde çözündüğü için rakı renksizdir, su katıldığında alkol oranı azaldığından anasonun çözünürlüğü düşer ve beyaz renkte görünür hale gelir.

İskambil kartlarında kupa asilleri, maça orduyu, karo orta sınıfı, sinek fakir halkı temsil eder. Şarkıcı Teoman “kupa kızı sinek valesi” derken boş yapmamış yani…

Firavunları sineklerden korumak için yanlarında her tarafına bal sürülmüş, çıplak köleler bulunurdu.

İster inan, ister inanma…

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

İkiz Kuleler ve Türkler

Terörist saldırıda çöken ikiz kulelerde çalışanların büyük bir bölümü öldü. Kulelerde çalışan Türklerin büyük bölümüyse …