Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Biraz da bilgi 

Biraz da bilgi 

 

Öğrenmek keyif vericidir

  • Pirofosfataz, dünyadaki en pahalı sıvıdır. Bir damlası , (20 mikrolitre’si) 1500 € ‘nun üzerindedir. Bir litresi 60 milyon Euro’dur. Bu sıvı bir enzimdir. İlaç araştırmalarında kullanılır ve bitkilerden büyük masraflarla çıkarılır.
  • Oxford’daki Bilim Tarihi Müzesi’nde Albert Einstein tarafından el yazısıyla yazılmış bir tebeşir tahta orijinal haliyle sergilenmektedir. Bu tahtayı, 16 Mayıs 1931’de D-Relativite Teorisinin kozmolojik değerlendirmeleri hakkında bir konferansta kullanmıştı.
  • İzosiyanojen tetraazid muhtemelen şimdiye kadar keşfedilen en patlayıcı kimyasaldır ve o kadar kararsızdır ki özelliklerini belirlemeye çalışırken veya ışığa maruz kaldığında bile patlar.
  • Eski Yunanlılar, dünyanın yuvarlak olduğunu 2000 yıl önce zaten biliyorlardı. Aristoteles, ay tutulması sırasında yuvarlak dünya gölgesinin Ay’da nasıl görülebildiğini gözlemledi. Gölge her zaman dairesel olduğu için, dünya nasıl dönerse dönsün, zaten yuvarlak olması gerekiyordu.
  • 75 kg ağırlığındaki bir yetişkin insan , esas olarak 45,8 kg oksijen, 17,7 kg karbon, 7,1 kg hidrojen, 2,1 kg azot, 1,1 kg kalsiyum ve 0,7 kg fosfor içerir.
  • Yüksek iklim sıcaklıklarında içecekler çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Vücut, buz gibi içeceklere daha fazla ısı üreterek tepki verir. Sıcak bir içecekten sonra çok terler. Öte yandan ılık bir içecek, sıcaklar ile baş etmemize yardımcı olur: Kolayca terleriz, bu da vücudu daha fazla soğutur.
  • Denis Papin 1679’da düdüklü tencereyi icat etti. Düdüklü tenceresi ilk gösteri sırasında patladı. Daha sonra Papin’in emniyet valfini icat etmesinden sonra düzgün çalışmaya başladı ve bütün dünyada tanındı.
  • Güçlü bir şimşek, güneşin yüzey sıcaklığının beş katı olan 30.000 ° C sıcaklığa ulaşır.
  • Bir şekilde uçak havada iken, uçağı terk etmek zorunda kalan pilot, fırlatma koltuğunu çalıştırıp uçağı terk etmesi ile kurtulmuş olmuyor. Fırlatmadan sonra pilotun yaşamını tehdit eden tehlikelerde oldukça ciddidir. Örneğin ; Fırlatılma ivmesi o kadar güçlüdür ki boynunu kırabilir. Pilota rüzgarlar çarpabilir ve bu da kemiklerini kırabilir. Fırlatma deneyimi yaşayıp hayatta kalan birçok jet pilotu artık bu yüzden asla uçmaya uygun olamıyor.
  • Kalay büküldüğünde metal “çığlık atar” çünkü metali oluşturan kristalitler birbirine sürtünür ve yüksek bir ses çıkarır.

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Kaç tane uçan balon bir insanı uçurabilir?

Bu deneyi ilk olarak ABD Caiifornia’da Larry Walters, bildiğimiz çocuklar için olan uçan balonlarla değil …

Bir yanıt yazın