Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Doğadaki Akıl Almaz Teknoloji

Doğadaki Akıl Almaz Teknoloji

Yırtıcı kuşlardan Doğanın ölüm yolundaki teknolojisi muhteşem bir doğa harikası.

Dünyanın en hızlı hayvanı olmak kolay değil. Ancak Doğan ölümcül hızını kontrol etmek için gerekli tüm teknolojiyle donatılmıştır.

Dünyanın en hızlı hayvanının gökyüzündeki maksimum hızı 389kmh’yi aşıyor.

Doğanın eşsiz hıza ulaşabilmesi için gözyaşı damlasına benzer bir vücut şekli, hava direncini minimuma indiren kanatları,sert tüylerinin yanı sıra güçlü bir gövdesi ve dakikada 900 atışa varan kalp atış hızı vardır.

Gözleri nasıl bir mil öteden bir kurbana odaklanabilir ve bu kadar büyük bir hızla hedefe odaklanabilir? İlk olarak, Doğan gözü gözlerimizden 4-5 kat daha fazla görsel hücreye (foto sensörler) sahiptir. İkinci olarak Doğan gözü, rüzgar hasarını önleyen ek bir kanatçık içerir. Esasen zar, görüşünü kısıtlamadan kapatılabilen bir göz kapağı görevi görür. Üçüncüsü, gözünün altında koyu bir yama var. Bu parlamayı en aza indirir.

Bu kadar yüksek hızda nasıl nefes alınır? Doğanın gagasından gelen yüksek hızlı hava, normal nefes almayı imkansız hale getirir. Bazı kaynaklar akciğerlerdeki basıncın o kadar yüksek olduğunu ve bunun birçok hayvanın akciğerinin patlamasına neden olabileceğini söylüyor. Bunun için doğanın burun deliklerinden çıkıntı yapan koni şeklinde özel kemikleri vardır.Bu kemikler gelen havanın akışını kontrol edip güvenle soluyabilmesine yardımcı olur.

Doğa, karmaşık mühendislik problemlerine faydalı fikirler ve çözümler açısından zengindir. İnsanlar Doğanın bu harika tasarımlarından örnek alıp modern teknolojiye uygulamış durumdadır.

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Kaç tane uçan balon bir insanı uçurabilir?

Bu deneyi ilk olarak ABD Caiifornia’da Larry Walters, bildiğimiz çocuklar için olan uçan balonlarla değil …

Bir yanıt yazın