Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Rosalia Lombardo’nun Mumyasının Sırrı

Rosalia Lombardo’nun Mumyasının Sırrı

 

“Uyuyan Güzel” olarak anılan Rosalia Lombardo, cam tabut içerisinde hiç bozulmadan korunuyor.

Son olarak Lombardo’nun mumyası üzerinde ‘paranormal’ tanımları araştıran uzmanlar, 2 yaşından küçük kızın damarlarına enjekte edilen sıvı ile işe başladı.

Enjekte edilen sıvının formülü hiç bir doktor tarafından bugüne kadar açıklanmamıştı.

İtalyan general Mario Lombardo’nun küçük kızı olan Rosalia, 1918 yılında İtalya’da dünyaya gelmişti.
6 Aralık 1920’de Avrupa’da salgın hale gelen İspanyol Gribi nedeniyle hayatını kaybeden Rosalia’nın mumyalanmasını acılı baba istedi.

İtalya’nın Palermo kentindeki müzede bulunan mumya üzerinde araştırma yapan uzmanlar, Rosalia’nın, 50 – 100 milyon Avrupalının ölümüne neden olan,  H1N1 olarak bilinen domuz gribinin benzeri İspanyol gribinden öldüğünü saptadı.

Kızının acısına dayanamayan baba, onun her an gülümseyen yüzünü görmek için cam bir fanusa yerleştirilmesine karar verdi. İtalya’nın Sicilya Bölgesi’nde bulduğu bir kişiye mumyalatma işlemini yaptırdı

Mumyalamayı gerçekleştiren Dr. Alfredo Salafia’nın mezara götürdüğü sır, dünyanın birçok yerinden arkeologlar için 90 yıldır büyük bir gizem oldu.
İtalya’nın Palermo Üniversitesi’nde çalışan arkeolog Piombino Mascali, 90 yıllık sırrı çözen isim oldu. Tesadüfen buldğu bir el yazması ile Rosalia’nın sırrını açığa çıkaran Mascali, formülü de açıkladı.

Kanı kimyasal bir madde ile değiştirilen Rosalia Lombardo’nun damarlarına alkol ve salisil karışımı bir sıvı enjekte edilmişti.
Bulduğu el yazması ile araştırmalarına devam eden Mascali, el yazmalarındaki özel formülleri de bir bir inceledi.
El yazmalarındaki incelemeleri ile uzman Mascali, küçük kızın glicerine, çinko ve klor, salistik asitli bir karışımla mumyalandığını ortaya çıkardı.

Karışım, küçük kızın bedenini öldüğü anki gibi tutmuş ve 90 yıl boyunca çürümeden kalmasını sağlamıştı.

GÖZ KIRPIYOR MU?
Paranormal biçimde göz kırptığı iddia edilen Rosalia Lombardo’nun cam tabutu başındaki ışık oyunlarının mumuyanın göz kırptığı şeklinde yorumlandığını belirleyen yine Mascali oldu.

Küçük kızın gözleri aslında tamamen kapalı fakat müze içerisine sızan ışıklar cam tabut üzerine vurunca, ziyaretçilere böyle bir oyun oynuyor.

 

 

 

 

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Kar Tanelerinin Hiçbiri Neden Birbirine Benzemez ?

Kar insan hayatında önemi bilinir mi tartışılır ama karı mucizelerle dolu şekilleri ile halen keşfedilmeyi …