Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Lodos İnsanı Neden Hasta Eder ? Lodosta Neden Başımız Ağrır ?

Lodos İnsanı Neden Hasta Eder ? Lodosta Neden Başımız Ağrır ?

İki tur rüzgâr çok iyi bilinir. Lodos ve Poyraz. Poyraz, kuzeyden eser soğuk getirir. Lodos ise güneyden eser, sıcak ve baş ağrısı getirir.

Aslında estikleri yönlere göre adlandırılan sekiz ana rüzgâr vardır. Kuzeyden = Yıldız, kuzeydoğudan = Poyraz, doğudan = Gündoğusu, güneydoğudan = Keşişleme, güneyden = Kıble, güneybatıdan = Lodos, batıdan = Günbatısı ve kuzeybatıdan = Karayel.

Yani Lodos güneyden değil, güneybatıdan eser. İmbat, meltem gibi genellikle denizden karaya esen yerel rüzgârlar ise, yöreye göre özel adlar alırlar.

Belirli havalarla insanın ruhsal durumu ve anti- sosyal davranışları arasında ilişki vardır. Genel olarak ilkbaharla beraber ve yaza doğru suçların arttığı görülmektedir. Aslında havalar ısındıkça insanlar çevreleri ile daha ilgisiz ve enerjisiz olurlar ancak, tarihte savaşlar, ihtilaller ve halk ayaklanmalarının çoğu yılın bu bölümünde olmuştur.

Rüzgârlar da iklim ve insan davranışını etkileyici faktörlerden biridir. Rüzgâr üzerinden geçtiği bölgelerin iklimini de taşır. Bu iklimlerin rüzgârın estiği bölgedeki iklime göre farkı, rüzgârın insan üzerindeki etkisini belirler.

Örneğin kutup bölgeleri ve civarlarında iklimler çok az farklı olduğu için rüzgâr önemli bir rol oynamaz. Yurdumuz ve benzeri bölgelerde belirli yönden esen rüzgârlar çoğu kez olağan iklimi, sıcaklık, nem ve basınç yapılarını aniden değiştirdikleri için az çok insan hayatını etkiler.

Genellikle nemini bırakmış olan kuru güney rüzgârları, özellikle güneşli havalarda iyice kızışır ve elektriklenir. İşte Lodos adı verilen bu kaprisli güney rüzgârları, insanlarda ruhsal sıkıntı yaratır. Baş dönmesine, gece uykusuzluklarına da yol acar. Lodoslu günlerde, trafik kazalarının, kalp krizlerinin, astım nöbetlerinin, erken doğumların ve hatta intiharların sayılarının arttığı gözlemlenmiştir.

Halk arasında genellikle yağmur getirdiği için, Lodosun gözü yağıştır diye bir deyim vardır. İnsanların çoğu bir barometre gibi havaya ve Yağmur öncesine duyarlıdırlar. Havanın dönmesinden çok az önce, gerginlik, ruhsal çöküntü ve sıkıntı belirtileri gösterirler.

Lodos un insanlar üzerinde yarattığı etkilerin sebepleri ve Lodos rahatsızlıklarına ne gibi önlemler alınabileceği konusunda çalışmalar devam etmektedir. İsin ilginç yanlarından biri de, Lodos etkisi altında bulunan bir bölgeye yerleştirilenlerin ancak bir kaç yıl sonra, rüzgârın etkisinden rahatsız olmaya başlamalarıdır.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Kar Tanelerinin Hiçbiri Neden Birbirine Benzemez ?

Kar insan hayatında önemi bilinir mi tartışılır ama karı mucizelerle dolu şekilleri ile halen keşfedilmeyi …