Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / En çok kaplan nerede yaşar?

En çok kaplan nerede yaşar?

İnanmayacaksınız ama ABD’de.

Yüzyıl önce Hindistan’da yaklaşık 40.000 kaplan vardı. Bu sayı şu anda 3000 ila 4700 arasındadır. Bazı bilimciler, dünyada yalnızca 5100 ila 7500 vahşi kaplan kaldığını tahmin ediyor.

Diğer yandan, sadece Texas’ta esaret altında yaşayan 4000 kaplan olduğu sanılmaktadır. Amerikan Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum Derneği, ABD’de 12.000 kadar kaplanın evlerde beslendiğini tahmin ediyor. Mike Tyson’ın evinde dört tane var.

ABD’deki yoğun kaplan popülasyonu kısmen buradaki yasalarla ilgilidir. Sadece 19 eyalette kaplanların özel mülkiyeti yasaktır, 15. eyalet sadece bir lisans istemektedir, 16 eyalette ise hiçbir düzenleme yoktur. Kaplanlar pahalı da değildir. Bir kaplan yavrusu size sadece 1000 dolara patlar, 3500 dolarla bir çift Bengal kaplanı alabilirsiniz, şık bir mavi gözlü beyaz kaplan için ise 15.000 dolar yeterlidir.

Bu duruma yol açan şey, ironik bir biçimde, Amerikan hayvanat bahçeleri ve sirklerindeki çiftleştirme programlarının başarısıdır. 1980’lerde ve 90’larda yavru hayvanların aşırı bol olması fiyatları aşağı düşürdü. Hayvanlara Eziyet Edilmesini Önleme Derneği’nin tahminlerine göre Houston bölgesinde 500 aslan, kaplan ve diğer büyük kedigiller özel mülkiyet altında.

Vahşi kaplan popülasyonu 20. yüzyıl boyunca sert bir düşüş yaşadı. 1950’lerde Hazar Denizi civarındaki kaplanların soyu tükendi. 1937 ile 1972 arasında Bali ve Java adalarındaki kaplanlar yok oldu. Doğal ortamında yaşayan Güney Çin kaplanının soyu neredeyse tükendi: Bu kaplanlardan yalnızca otuz tane kaldı.

Hayvanları koruyanların tüm çabalarına karşın, bu yüzyılın sonuna kadar, doğal ortamlarındaki bütün kaplan türlerinin soylarının tükenmesi bekleniyor.

Evcil bir kedi, bir kaplanın yaklaşık yüzde biri büyüklüğündedir. Kaplanlar alkol kokusuna tahammül edemez. İçki içen herkese saldırırlar.

 

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Kar Tanelerinin Hiçbiri Neden Birbirine Benzemez ?

Kar insan hayatında önemi bilinir mi tartışılır ama karı mucizelerle dolu şekilleri ile halen keşfedilmeyi …

Bir yanıt yazın