Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Dünyanın en büyük şehri hangisidir?
[#Beginning of Shooting Data Section] Nikon D70s Focal Length: 25mm Optimize Image: Custom Color Mode: Mode Ia (sRGB) Long Exposure NR: Off 2005/11/14 19:29:53.9 Exposure Mode: Aperture Priority White Balance: Auto Tone Comp.: Medium High JPEG (8-bit) Fine Metering Mode: Multi-Pattern AF Mode: AF-S Hue Adjustment: 0° Image Size: Large (3008 x 2000) 1/6 sec - F/4 Flash Sync Mode: Not Attached Saturation: Enhanced Exposure Comp.: 0 EV Sharpening: None Lens: 18-70mm F/3.5-4.5 G Sensitivity: ISO 1600 Image Comment: [#End of Shooting Data Section]

Dünyanın en büyük şehri hangisidir?

a. Mexico City

b. Sao Paolo

c. Mumbai

d. Honolulu

e. Tokyo

Bu tuzak bir soru olsa da, yanıt Honolulu‘dur.

Hawaii eyaletinde 1907’de çıkarılmış bir yasaya göre Honolulu Şehri ve Honolulu İdari Bölgesi (County) aynı yeri ifade eder. Bu idari bölge, Honolulu şehrinin bulunduğu Oahu adasının geri kalanının yanısıra, Büyük Okyanus’ta 2400 km boyunca uzanan Kuzeybatı Hawaii adalarının kalanını da kapsar.

Bu da Honolulu’nun 5509 km2’yle en büyük yüzölçümüne sahip şehir olduğu anlamına gelir; ama bu şehrin nüfusu yal-nızca 876.156’dır. Şehrin yüzde 72’si deniz suyuyla kaplıdır.

Dünyanın en kalabalık şehri, 12,8 milyonluk nüfusu ve 440 km²’lik yüzölçümüyle Mumbai‘dir: Km² başına 29.042 kişi! Eğer bütün anakent alanı dahil edilirse en kalabalık şehir, 3.500 km² üzerinde yaşayan 35,2 milyon kişiyle Tokyo olur.

Honolulu, Hawaii eyaletinin başkentidir, ama Hawaii adasında değildir. Çok daha küçük, ama nüfus yoğunluğu çok daha fazla olan Oahu adasında yer alır. Hawaii büyük nüfus merkezlerinin en ıssızıdır.

Havvaii Takımadası’ndaki adalar dünyanın en büyük dağ silsilesinin çıkıntı yapan tepeleridir. Hawaii kahve yetişen tek ABD eyaletidir. Dünyada yetişen ananasların üçte birinden fazlası Hawaii’den gelir ve kişi basma en çok konserve eti Hawaii’liler tüketir: Yılda yedi milyon teneke.

Konserve etin bu kadar yaygın olmasının sebebi bilinmiyor, ama muhtemelen İkinci Dünya Savaşı sırasında adada çok sayıda Amerikan askeri bulunmasından ve bir hortum sırasında konserve etin çok kullanışlı olmasından kaynaklanmaktadır. Kızarmış konserve etli pilav bir Hawaii klasiğidir.

Kaptan Cook, Hawaii adalarını 1778’de keşfetti ve sponsoru Kont Sandwich anısına buranın adını Sandwich adaları olarak değiştirdi. Cook 1779’da Hawaii’de öldürüldü.

19. yüzyılın başına gelindiğinde bu adalar Hawaii Krallığı diye biliniyordu. Hawaii 1900’de ABD topraklarına dahil edilmesine ve 1959’da ABD’nin 50. eyaleti olmasına rağmen, bayrağında Birleşik Krallık’ın bayrağını taşıyan tek ABD eyaletidir.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Tüm Fobiler ve Adları

  Tüm Fobiler ve Adları A ablütofobi: yıkanmaktan korkma agirofobi: caddelerden ya da caddelerde karşıdan …

Bir cevap yazın