Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Neler selüloitten yapılır?

Neler selüloitten yapılır?

Pinpon topları ve yaka kolaları. Filmler artık selüloitten yapılmaz.

Selüloidin en temel bileşeni selüloz nitrattır, günümüzde filmler selüloz asetattan yapılır.

Selüloit genelde ilk plastik olarak görülür. Teknik olarak ifade edecek olursak termoplastiktir, bu da her ısıtıldığında yeniden şekil verilebildiği anlamına gelir.

Selüloit, selüloz nitrat ve kafurdan yapılır. Selüloz doğal olarak bitkilerin hücre duvarında oluşur. Kafur ise kafur ağacından elde edilir ve belirgin bir biçimde, hammaddesi olduğu naftalin gibi kokar.

İlk selüloit Alexander Parkes tarafından üretildi 

Selüloit, ilk kez İngiltere Birmingham’da, sugeçirmez giysilerde kullanmak üzere 1856’da patentini almış olan Alexander Parkes tarafından üretildi. Selüloitten ilk yararlanılan alanlardan diğeri, bilardo topu ve takma diş yapımında ucuz fildişi muadili olarak kullanımıdır.

Selüloidin esnekliği film endüstrisini mümkün kıldı. Sert cam plakalar projektörden akamaz. Diğer yandan selüloit hem çok yanıcıdır hem de çabuk parçalanır, bu yüzden saklaması zordur. Artık çok az kullanılmaktadır.

Artık selüloidin yerini, (kağıt hamurundan yapılan) selüloz asetat ve (bir petrol ürünü olan) poüetilen gibi daha dayanıklı plastikler almıştır.

İlk seüloz nitratın tesadüfen keşfi

Selüloz nitrat (ya da nitroselüloz), 1846’da, altı yıl önce ozonu keşfetmiş olan Christian Schönbein tarafından tesadüfen keşfedildi.

Schönbein, mutfağında nitrik ve sülfürik asitle deney yaparken bir şişe kırdı ve dökülenleri karısının pamuklu önlüğüyle sildi. Daha sonra bu önlüğü kuruması için kuzinenin üstüne koyunca önlük birden alev aldı. Böylece Schönbein, eski Çinlilerin icat ettiği baruttan sonra ilk yeni patlayıcıyı keşfetti.

Yeni patlayıcının yol açtığı felaketler 

Bu yeni patlayıcıya “pamuk barutu” adı verildi. Dumansızdı ve barutun dört katı kadar daha güçlüydü.

Schönbein hemen patentini alıp tüm üretim haklarını John Hail ve Oğulları’na sattı. Ertesi yıl Kent, Faversham’daki fabrikaları havaya uçtu ve 21 kişinin ölümüne neden oldu.

Ölümcül patlamalar Fransa, Rusya ve Almanya’da da devam etti. James Dewar ve Frederick Abel’in 1889’da korditi yaratıp selüloz nitratın stabil bir kullanımını bulması 40 yıl aldı. Dewar bundan yedi yıl önce termos matarayı icat etmişti

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Tutankamon’un laneti neydi?

Öyle bir şey yoktu. Bunu gazeteler uydurmuştur. 1922’de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde, Tutankamon’un mezarına giren …

Bir cevap yazın