Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Bumerang Nedir, Ne İçin Kullanılmıştır?

Bumerang Nedir, Ne İçin Kullanılmıştır?

Bumerang, geri dönmesi üzerine tasarlanmıştır. Hafif ve hızlıdır. Büyük bir bumerang bile 80 kg’lık bir yetişkin erkek kangurunun kafasında bir sıyrık atmaktan öteye gidemez; diyelim ki kanguruyu yere devirdi, o zaman da geri dönmesine gerek kalmazdı.

Bumerang kuşlar için kullanılmıştır

Aslında bumerang hiçbir şekilde sopa niyetiyle yapılmamıştır Bumerang, şahinleri taklit edip, av kuşlarını ağaçlara gerilmiş ağlara çekmek amacıyla yapılmıştır (bir nevi muz şeklinde ve tahtadan av köpeği).

Bumerang Aborijinlere has da değildir Polonya’da da bulunmuştur

Fırlatılıp geri dönen en eski alet Polonya Karpatlarındaki Olazowa Mağarasi’nda bulunmuştur ve 18.000 yıllıktır. Araştırmacılar bu aleti denemişler ve hâlâ çalıştığını görmüşlerdir.

Mısırlılar da benzer geri dönen tahtalar kullanıyorlardı

Bu da bu aletin uzun süredir kullanıldığını göstermektedir. Başarılı bir bumerang yapmak için gerekli fiziksel özellikler o kadar kesindir ki, her biri birbirinin tıpa tıp aynısı olmalıdır. En eski Aborijin bumerangları 14.000 yıllıktır. Eski Mısır’da MÖ 1340’tan itibaren çeşitli tiplerde fırlatılan tahtalar kullanıldı. MS 100’lerde ise Batı Avrupa’da, cateia adlı geri dönen tahta bir sopa, kuş avlamak için kullanıldı.

17. yüzyılda Seville Piskoposu cateia’yı şöyle tanımlamıştır: “Çok esnek malzemeden yapılan ve fırlatılan bir tür Galya aleti var; ağır olmasından ötürü fırlatıldığında çok uzağa gitmiyor ama gideceği yere mutlaka varıyor. Onu sadece çok büyük bir güç kırabilir. Ama eğer usta biri fırlatırsa, fırlatan kişiye geri döner.”

Avustralya Aborijinlerinin bumerangda usta olmalarının nedeni?

Avustralya Aborijinlerinin bumerangda usta olmalarının sebebi belki de hiçbir zaman ok ve yay yapamamış olmalarıdır. Aborijinlerin çoğu hem bumerangı hem de “kylie” adlı geri dönmeyen fırlatma çubuklarını çok iyi kullanırdı.

“Bou-mar-rang” kelimesinin kayıtlı ilk kullanımı 1822’de gerçekleşmiştir. Bu kelime Sidney yakınlarındaki George Nehri çevresinde yaşayan Turuwal halkının kullandığı dilden gelir.

Turuwal’ler avlanma amaçlı aletleri için başka kelimeler kullanırlardı; “Bumerang” kelimesini ise, fırlatılınca geri dönen sopa anlamında kullanıyorlardı. Turuwalce, Dharuk dil grubunun bir parçasıdır. Diğer dillere Aborijinlerden geçmiş olan kelimelerin çoğu (valabi, dingo, kookaburra kuşu ve koala da dahil) Dharuk dillerinden gelmektedir.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Tutankamon’un laneti neydi?

Öyle bir şey yoktu. Bunu gazeteler uydurmuştur. 1922’de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde, Tutankamon’un mezarına giren …