Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Ağrı Kesici Yiyecekler

Ağrı Kesici Yiyecekler

Fırında pişmiş patates: Özellikle içki sonrası oluşan baş ağrılarına oldukça  iyi geliyor. Çünkü alkol idrar söktürüyor. Bu yüzdende vücutta su ve potasyum kaybına neden oluyor. Fırında kabuğuyla pişirilen patatesde içeriğindeki zengin potasyum ile baş ağrısını geçiriyor.

Karpuz: Baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri vücuttaki su kaybıdır. Karpuz içerdiği yüksek orandaki su miktarı ile baş ağrısını dindiriyor.

Kahve: Alkol sebebi ile meydana gelen  baş ağrılarına iyi geliyor. Çünkü alkolle birlikte damarlar genişler ve baş ağrısına sebep oluyor. Kahve ise damarların daralmasını sağlayarak alkolün etkisini azaltıyor.

Tam tahıllı kızarmış ekmek: Düşük karbonhidratlı ürünler yiyerek diyet yapanların sık sık başı ağrır. Çünkü bu kişilerin vücudunda enerji veren glikojen miktarı azalır. Bu tip diyet yapanlar başları ağrıyınca tam tahıllı kızarmış ekmek yiyerek vücutlarındaki glikojeni yeniden dengeleyebilirler.

Badem: İçindeki zengin magnezyum ile  damarları rahatlatarak baş ağrısını ortadan kaldırır.

Acılı sos: Burun tıkanıklığından kaynaklanan baş ağrısına, acılı sos veya acı biber iyi gelir. Çünkü acılı sos burun tıkanıklığını gidererek rahat nefes alınmasını sağlar.

Yoğurt: Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan baş ağrılarında , yoğurt yiyerek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Susam tohumu: Migrene yol açan en önemli nedenlerden biri E vitamini eksikliği. Susam tohumu, E vitamini açısından oldukça zengindir. Yiyeceklerinize susam tohumu katarak migreni önleyebilirsiniz.

Ispanak: Alkole bağlı baş ağrısını engelliyor. Çünkü ıspanak tansiyonu düşürerek akşamdan kalmayı önlüyor.

Hakkında Sadri Haşimoğlu

Buna da bakabilirsiniz

Tutankamon’un laneti neydi?

Öyle bir şey yoktu. Bunu gazeteler uydurmuştur. 1922’de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde, Tutankamon’un mezarına giren …

Bir cevap yazın