Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / İnci Nedir ? İnci Nasıl Oluşur ?

İnci Nedir ? İnci Nasıl Oluşur ?

Değerli süs maddeleri arasında bir canlı tarafından yaratılan tek mücevher incidir. Yumuşak ve tatlı pırıltılarıyla inci, hemen her dilde güzellik ” ve yüksek değer” le eş anlamlı bir sözcük olarak kullanılmaktadır.

İNCİ NASIL OLUŞUR?

İnci, başta istiridye, tarak ve bazı midye türlerinin içinde oluşur. Bunlar denizlerde yaşayan yumuşakçalar sınıfından kabuklu yaratıklardır. İşte, yaratıkların yumuşak vücutları içine giren yabancı bir maddenin zararsız duruma getirilmesi için çevrelerinde kılıflar oluşmaya başlar. Böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşmaya başlar. Böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşan yuvarlak bir biçim alır. Daha çok istiridyenin içinde gelişen bu kat kat kılıflar sedef katmanıdır. İnci bu katmanların tümünün küresel bir biçimde oluşmasıdır.

İNCİNİN DEĞERİ NEREDEN GELİR?

Doğal inci, özellikle iri taneli inci az ve zor bulunan bir şeydir. Çıkarılanlar arasında değerli olanlarda çok azdır. Bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanı sıra kendine özgü değeriyle ölçülür. İncinin renk ve parlaklığı alttaki katmanların ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olaydır. Ama gerçekten çok değerli bir incinin ışığı yansıtmasının yanı sıra şekliyle yapı düzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir. İncinin rengi istiridyenin cinsine, suyun içerdiği tuzun niteliğine suyun derinlik ve ısı derecesiyle de yakından ilgilidir. İnci genellikle beyaz, fildişi, pembe ya da açık gül renginde, mavimsi hatta siyah olmaktadır. Bunların içinde beyaz ve pembemsi renklerde olanlar en çok arayanlardır. Siyah inciler ise çok az bulunduğundan ayrı bir değer taşımaktadır.

DOĞAL İNCİLER

İstiridye ve öteki yumuşakçaların oluşturduğu her inci değer taşımaz. Değerli inci yapabilmek istiridyenin kabuğunun iç yüzeyini kaplayan sedef tabakasının parlak, düzgün ve temiz renkli olmasına bağlıdır. Bu niteliklerin en çok rastlandığı türü ise tropikal denizlerin ılık sularında yaşayan Pinktada istiridyesidir. Ama İran Körfezinin Arp yarımadası kıyılarında 2000 yılından beri çıkarılmakta olan inciler arasında çok değerli inciler görülmüştür. Sri Lanka Adasının Mannar Körfezi beyaz ve gümüşsü incileriyle ünlü ünlüdür. ABD ile Meksika’nın batı kıyılarında ise siyah inci çıkar. Avustralya, Güney Pasifikler, Venezuela ve Panama yakınlarındaki İnci adaları da, inci çıkarılan bölgelerdir. Deniz dibindeki istiridyeler su altında 70 saniyeden 1,5 dakikaya hatta daha uzun süre, kalabilen dalgıçlar tarafından çıkarılır.

Denizlerin dışında ABD’nin Missisipi nehrinde yaşayan bir istiridye türünde de tatlı su incileri elde edilmektedir.

KÜLTÜR İNCİSİ

Çinliler bundan yüzlerce yıl önce istiridyeler içine konan bazı cisimlerin sedefle kaplandığını biliyordu. Belki de onların bu deneyiminden yararlanan Japonlar 1800 yıllarda istiridyeden daha çok ve daha ucuz inci elde etmenin yollarını geliştirmeye giriştiler. Bugün “kültür incisi” üretimi Japonya’da büyük bir sanayi durumuna gelmiştir. Kültür incisi elde etmek için ufak ve yuvarlak bir sedef parçası canlı istiridyenin içine yerleştiriliyor. Sonra bunlar dibe serili ağdan yataklar üzerine indirilerek orada 3-5 yıl süreyle bırakılır. Böylece istiridye içinde oluşan inciler oluşan inciler sayı bakımından çok olursa da gerçek inciler kadar değerli değildir. Ama bunların iyilerini doğal olanlarından ancak deneyimli gözler ayırt edebilir.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Tüm Fobiler ve Adları

  Tüm Fobiler ve Adları A ablütofobi: yıkanmaktan korkma agirofobi: caddelerden ya da caddelerde karşıdan …