Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Kediler Neden Fare Yakalar ?

Kediler Neden Fare Yakalar ?

Hayatında hiç gerçek bir fare görmeyen kedinin bile evin köşesinde bulduğu oyuncak fareyle ilgilendiğini sizler de fark etmişsinizdir. Önce sıçrama pozisyonunda fareyi iyice süzdükten sonra üzerine atlayarak yakalayan kedi bundan sonra gururlu bir şekilde avıyla dolaşır, patisiyle yoklar ve yalar. Hatta bazen tekrar fırlatarak peşinden koştuğu bile olur.

Kedideki bu davranışın doğuştan mı var olduğu yoksa daha sonra mı öğrenildiği sıkça tartışılır. Aslında her ikisi de kısmen doğrudur. Çünkü davranış bilimcileri annelerinden ve diğer kedilerden ayrı büyüyen kedilerin bile benzer davranışlara sahip olduklarını ortaya koydular.

Üç haftalıkken dikkatlice avına dokunmaya başlayan kedi, kısa bir süre sonra ona sessizce yaklaşmayı ve altı haftalık olunca da sıçrama hareketini öğrenir. Ama avını öldürecek ısırma güdüsü gelişmez. Çünkü bu güdünün gelişmesinde önemli olan av değil diğer bir kedinin varlığıdır.

Kedinin avını öldürmeyi öğrenmesi için kıskanç bir rakibe ihtiyacı vardır. Eğer bir kedide öldürme güdüsü 20.haftaya kadar gelişmezse bu onun asla öldürmeyeceğini ya da bu davranışı çok zor öğreneceğine işarettir.

Evde beslenen kedinin, rakiplerle karşılaşma şansı neredeyse hiç yok gibidir. Dolayısıyla da ‘Kedi fare oyununu’ doğuştan bilmesine rağmen bu davranışı yerine getiremez ama bir yandan da avlanma isteğiyle yanıp tutuşur.

Bu durumda o da oyuncak fare, top ya da evdeki benzer eşyaları havaya fırlatır ve onu yakalamaya çalışır. Veyahut da önce patisiyle dikkatlice ileri geri ittikten sonra git gide daha hızlı bir şekilde sağ sola savurur.

Gerçek fare avında bu oyunun sonu mutlaka ölümcül bir ısırıktır. Canlı fareyi kedinin ağzından aldığınız taktirde içgüdüsel olarak başka bir objeyle ilgilenir, bu top veya oyuncak fare olabilir. Bu ‘hırpalama oyununu’ gerçek fareyi yakalayan kedilerde de izleyebiliriz. Kedi avını yakaladıktan sonra bir müddet daha hırpalayarak geç gelen başarının keyfini çıkarır. Ama çok sık avlanan kedilerde de aynı davranışlar izlenebiliyor. Davranış bilimi bu davranışı potansiyel tehlikeye karşı gösterilen aşırı tepki olarak açıklar. Çünkü iri fareler kedilere zarar verebilirler. Diğer bir açıklama da anne farenin bu şekilde yavrularına avlanmayı öğretmek istediğine dayanır ki bu da annelik dürtüsüdür.

 

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Tüm Fobiler ve Adları

  Tüm Fobiler ve Adları A ablütofobi: yıkanmaktan korkma agirofobi: caddelerden ya da caddelerde karşıdan …

Bir cevap yazın