Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Üzümlü Dondurma Olur mu?

Üzümlü Dondurma Olur mu?

Üzümlü dondurmanın neden yapılamadığını merak ettiniz mi?

Dondurma sodasının başarılı mucidi Robert Green; hayranlarına 1876 Dünya Fuarı için, üzümlü dondurma icat edeceğine söz verdi. Ancak Green üzümlerin; donmayı önleyen bir molekül olan antosiyanin içerdiğini bilmiyordu. Diğer üreticiler tarih boyunca üzümlü dondurma yapmayı denedi ancak şimdiye kadar kimse başaramadı.

1976 yılında; Ben ve Jerry Dondurmaları’ndan Ben, bunu tekrar denemek istedi. Bunu Jerry’nin kız kardeşi Becky için yapmak istedi. Ona çok aşıktı. 1984 yılında People dergisine verilen bir röportajda Ben, Becky’ye eşsiz bir dondurma aroması yaratarak sürpriz yapmak istediğini itiraf etti. Böylece Ben işe koyuldu ve üzüm kabuğu ve suyundan ayrı ayrı deneyerek dondurma imal etmeye çalıştı. Hiçbir bilimsel bilgiye sahip olmamasına rağmen Ben; tarihte ilk kez keşfetti ki eğer kabuğu da içerirse, antosiyanin konsantrasyon seviyesini ürünü donduracak kadar artacaktı. Başarmıştı!

Köpeğine; üzümlü dondurmayı tattırmaya karar veren kız arkadaşını etkilemişti. Köpek ilk başta dondurmayı sevdi ama sonra aniden kalbi durdu. Neden? Çünkü bu hayvanların antosiyanine alerjisi vardı. Bu bilgiyi ilaç endüstrisine veren de Ben’di.

Üzümlü dondurma yapımı ister doğal olsun ister yapay; o zamandan sonra yasaklandı.

Antosiyaninler nedir?

Antosiyaninler, pH’larına bağlı olarak kırmızı, mor, mavi veya siyah görünebilen, suda çözünür koful pigmentlerdir.

 

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

90 Yıldır Uyuyan Güzel

Uyuyan güzel olarak bilinen İtalyan general Mario Lombardo’nun kızı Rosalia Lombardo 1918 yılında Palermo’da doğdu. …

Bir cevap yazın