Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Savaşın Kaderini Değiştirecek Denizaltı: Walter

Savaşın Kaderini Değiştirecek Denizaltı: Walter

1943 de Alman denizaltı filosunun altın yılları bitmişti.Büyük Amiral Karl Deonitz umutsuzluk içindeyken ,Alman mühendis Hellmuth Walter,adını taşıyan yeni bir denizltı modeli için çalışmalara başladı.Günümüzün modern denizaltıları gibi aerodinamik bir dizayna sahipti.Üstünde ne top ne ağ testeresi olmayan bu gemi normal denizaltılar 12 knot yaparken,su üstünde 20 knot,su altında 30 knot hız yapabilen devrim niteliğinde bir araçtı.
Üstelik yakıtı hidrojen peroksit,V2 roket sıvı yakıtıyla aynıydı,yüksek derecede yanıcı ve parlayıcı bu yakıt kendi oksijenini içinde barındırdığından su üstüne çıkmaya gerek duymayan, savaşın kaderini değişterecek bir denizaltıydı.
Alman u-boat’larının en gelişmiş modeliydi, dönem itibariyle olağanüstü olan bir çok teknik ayrıntıya sahipti.. Tüm bunların dışında savaşın 6 ay-bir yıl gibi bir süre daha uzamış olması ihtimalinde tüm savaşın kaderini ve hatta tüm dünya tarihini değiştirebilme potansiyeline sahip bir silahtı… Müttefik donanmalarının ellerinde bulunan silah, gemi, denizaltı ve gereçlerle Walter tipi denizaltıları durdurabilmesi söz konusu bile değildi…
Walter’ler gerekli sayıya ulaştıkları ve aktif göreve çıktıkları taktirde tüm müttefik güçlerin ana karayla olan deniz bağlantısını kesebilir ve hatta bölgedeki tüm düşman donanmasını imha edebilirlerdi. Savaşın başında neredeyse savaşın müttefiklerce kaybedilmesine sebebiyet verecek olan(tüm gerçek anlamıyla) aylık 750.000 tonajlık kayıpların çok üstüne çıkmaya dolayısıyla savaşı Almanya’ya kazandırmaya dahi muktedir olabilecek dönemin mühendislik harikası mucizeleriydi… Ama savaş bitmiş sadece iki tane prototip yapılabilmiştir.
Aalman denizaltıları u-boat larda görev yapan 40.900 kişiden sadece ve sadece 8000’i savaştan zarar görmeden kurtulabilmiştir. Kriegsmarine’in bir U-boat güvertesine adım atan her beş askerinden sadece biri tekrar Alman topraklarında yaşama şansı bulmuştur. ki bu dehşetli oran tüm savaşlar tarihi için bile çok rastlanır yüksekliktedir. Kalanlar ülkeleri uğruna içinde savaştıkları çelik tabutlarında dehşetli bir ölümle tanışıp, ömürlerini noktalamışlardır.

 

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

İnka Mumyalarının Sırrı

Arjantin’de 1999’da keşfedilen ve İnka uygarlığına ait 500 yıllık çocuk mumyalarının sırrı çözüldü. Bilim dünyasının …

Bir cevap yazın