Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Dünyanın En Uzun Adamı: Uzun Ömer

Dünyanın En Uzun Adamı: Uzun Ömer

 

Bir dönemin “Dünyanın En Uzun Adamı” unvanına sahip olan Ömer Özkan, 1922 Bilecik doğumlu. Bilecik’in Abbaslık köyünden olan Uzun Ömer’in babasının boyu ise yazılanlara göre 1.68. Fakat Ömer, dedesine çekmiş, dedesi de Ömer gibi uzunmuş.

Sunay Akın, ‘Bir Çift Ayakkabı’ adlı kitabı ile 58 numaralı ayakkabıları üzerinden Uzun Ömer’i okuyucularına anlatıyor. İstanbul’da halk tarafından tanınan, Galata Köprüsü altında Milli Piyango bileti satarak hayatını idame ettiren birisiydi Uzun Ömer. Önceleri Karaköy’de daha sonraları Köprüaltı’nda, Adalar İskelesi’nde bilet satan ve 2 metre 40 santimlik boyuyla, gerçek bir ‘dev’ olan Uzun Ömer, piyango dünyasının efsanevi kişileri arasında yer alırdı. İstanbullular 50’li yıllarda Uzun Ömer’in boyunu görmek için bilet almaya şans gişesine gelirlerdi.

Uzun Ömer, Sunay Akın’ın ‘Bir Çift Ayakkabı’ adlı kitabında, ‘Beş yüz liradan aşağı elbise dikmiyorlar bana, yüze elli liradan aşağıya hiçbir kunduracı ayakkabı yapmıyor’ diyerek boyunu şikâyet ediyor.

Bir dönemin ‘Dünyanın En Uzun Adamı’ unvanına sahipti. Efendi yaradılışlı, yumuşak başlı, terbiyeli ve konuşmayı pek fazla sevmeyen bir insandı. Ne yazık ki ömrü, boyu kadar uzun olmadı: 2 Şubat 1960 günü, 41 yaşındayken kalp yetmezliğinden hayata veda etti.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Sivrisinekler ve Beslenmeleri

Sivrisinekler ve Beslenmeleri  Sivrisinekler, bilhassa bizim gibi sıcak veya sıcağa yakın ılık bir iklime sahip …

Bir cevap yazın