Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / İki Dirhem Bir Çekirdek Deyimi Nereden Geliyor ?

İki Dirhem Bir Çekirdek Deyimi Nereden Geliyor ?

Keçiboynuzunun Yunanca adı keration, İngilizce de carob,  Arapça da ise kırrat ‘tır.

Keçiboynuzu tohumu yüzyıllar boyunca elmas ölçmek için kullanılmış.  Elmaslar keçiboynuzu tohumu ile tartılarak satılmış.  Bu yüzden keçiboynuzu, kırat ya da karat denilen ölçüye adını vermiş.

Prof. Dr. Aydın Akkaya şöyle yazıyor:
“Keçiboynuzu çekirdeği doğada ağırlığı değişmeyen tek tohumdur… Bütün tohumlu bitkilerden yalnız keçiboynuzu uzun süre suda bekletildikten sonra filiz verebilir. Bu hem çok kuruduğu ve meyvesinden çıktıktan sonra son ve sabit ağırlığını aldığı için hem de içine su alması olasılığının çok az ve çok uzun zamana bağlı olduğu içindir.

Bu nedenle Araplar, Selçuklular ve Osmanlı döneminde ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır… Dört tanesi bir dirhem eder. Dirhem değişmekle birlikte 3 gr. ağırlığı temsil etmektedir… Satıcı iki dirhemlik bir şey satarken (8 çekirdek) lütfedip 1 çekirdek fazla tartarsa bu, malı alan kişinin itibarını gösterir. Olağandan fazla giyinen, süslenen vb. kişilere de “İki dirhem bir çekirdek” denmesi bundan kaynaklanmaktadır.”

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Çikolata bağımlılık yapıyor mu?

Günümüzde seri üretim halinde piyasaya sürülen çikolata ürünlerinin tümü yüksek oranlarda şeker içeriyor. Bizi çikolataya …

Bir cevap yazın