Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Angut Nedir

Angut Nedir

                     Erişkin dişi ve erkeklerde bütün vücut ve baş kısım daha açık olmak üzere pas sarısı renktedir. Erkeğin boyun kısmında dişide bulunmayan siyah, ince bir halka vardır. Dişi ve erkek birbirinden, bu halkalar aracılı ile ayırt edilir. Kuyruk, kuyruk üstü ve el uçma tüyleri yeşil parlaklık gösteren siyah renktedir. Kanat üstü ve kanat altı örtü tüyleri beyaz, gaga ve ayaklar siyah, göz koyu kahverengidir.

                   Yurdumuzda Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında hemen her yerde bulunur. Marmara, Trakya ve Göller bölgesinde kuluçkaya yatan, yuvalarına 8-13 yumurta bırakan bu kuşlar uzun süre aile düzenini korurlar. Genellikle nehir ve göl kenarlarında yaşarlar. Yuvalarını kaya, ağaç diplerindeki ve topraklardaki kovuklara yaparlar. Besinleri bitkisel ve hayvansaldır. Tohum da yerler. Boyları 61 cm. civarındadır. Ülkemizde avı yasaktır.
Herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir “angut”. Birisi bir salaklık yapınca, bir laftan anlamayınca, böyle boş boş bakınca hemen “angut musun” der günümüzün insanı. Angut’un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton “angut!”var ülkemizde. Özelliği nedir bilirimsiniz? Angut Kuşu’nun eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun başucunda bekler. İşte bu canlının yaptığı en büyük “angut”luk budur. Ayrıca bu olay bütün angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen bir şey değildir. Dişi olsun erkek olsun bütün angut kuşlarının içgüdüsel özelliğidir bu. çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen angut kuşuna elinizi uzatsanız dahi oradan kaçmaz.hani derler ya “angut gibi bakmasana lan” diye.keşke herkes angut gibi bakabilse değer verdiklerine.bundan sonra bazılarına “angut” demeden önce bir kere daha düşünün.bir “angut” bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde….

Paylaşımcının Notu: Çocukluğumda yaşadığımız köyde “Angut Gölü” Diye bir yer vardı ve buraya yazları angutlar gelirdi.(Erzurum İli, Olur İlçesi, Kaban Köyü)  Bu sebeple angutları çok yakından tanımak fırsatım oldu. Gölde yavrularını yakalar, onlarla zarar vermeden su içinde oynar, birlikte yüzerdik. Aslında yukarıdaki bilgilerin bazıları yanlış. Ya da eksik mi demeli. Angut ömrünün sonuna kadar ölen eşinin başında beklemez. Çünkü bu hayatın normal akışına aykırıdır. Yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Ama gerçekte göçmen bir kuş olan Angut, eşi ölünce veya öldürülünce artık orayı, o bölgeyi  terk etmez. Yani sürüden ayrılır ve eşinin öldüğü yerde kalır. Artık onun için “Göçmen Hayatı” bitmiştir. Bu da zaten onun bir müddet sonra öleceği anlamına gelir. Normalde de Angutlar tek eşlidir. Gerek erkeği, gerek dişisi, eşi (Hangi sebeple olursa olsun) öldükten sonra bir daha çiftleşmez. Bu yüzden de nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Anadolu’da angut avlamaktan kaçınılır.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Güneş Tutulmaları ve Depremler

Bon site pour acheter kamagra Dans le groupe fildena sildenafil citrate tadalafil oad, les scores …

Bir cevap yazın