Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / 17 Milyar Dolarlık Çöp – Buran Uzay Mekiği

17 Milyar Dolarlık Çöp – Buran Uzay Mekiği

Buran uzay mekiği, Sovyetler Birliği’nin uzay mekiği projesi. Test mekikleriyle birlikte toplam 10 mekiğin yapımına farklı dönemlerde başlanmıştı.Bunlardan ilk 5’i test mekikleriydi ve hepsi tamamlanmış ve görevlerini yapmışlardı.OK-1.01 olarak da adlandırılan model ilk defa uzaya çıkan modeldi,yapımına 1986 yılında başlanmıştı ve 15 Kasım 1988’de uzaya çıkmıştı.Bu modele ilk önce Baikal ismi verilmiş olsa da uçuşuna kısa bir süre kala ismi Buran olarak değiştirildi.Bu mekik Kazakistan’daki Baykonur uzay üstü 112 nci hangarda 5 yıl bekletildi. Restorasyon sırasında hangarın tavanı çöktü. Buran projesinin uzaya çıkmış tek modeli Buran 1,01 ve Energiya fırlatma roket takımı çatı enkazı altında kalarak parçalandı. 7 restorasyon işcisi de ölmüştür. Diğer mekiklerden OK-1.02’ye Buria ismi verilmişti(resmi değil).% 95-97’si tamamlanmıştı.Proje 1993 yılında mali nedenlerden dolayı iptal edildiğinde OK-2.01’in % 30-50’si,OK-2.02’nin % 10-20’si tamamlanmış,OK-2.03’ün yapımına henüz başlanmıştı. Amerikan eşdeğeri gibi, Buran da iniş alanından fırlatma kompleksine bir jet uçağın sırtında taşınmıştır. Bu amaçla üretilen Sovyet Antonov An-225 uçağı dünyanın en büyük uçağıdır.
1993 yılında politik durum ve bütçe yetersizliğiyle sonlandırılan “Buran” uzay programı, Sovyet uzay araştırmaları tarihinin en büyük rüyasıydı.Yapılan tüm harcama ve araştırmaların sonunda, “Buran” adlı mekik, 1988 yılında uzaya insansız bir uçuş gerçekleştirdi.
Uzay araştırmalarında bir dönüm noktası da kabul edilen bu projenin başlangıcından, hazin sonuna tüm yolculuğunu bu fotoğraflarda göreceksiniz.


Bu da Hurdalığa çekilmiş bir uzay mekiği

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Uçuşun Sırları

Alelâde bir sinek nasıl düz olarak uçup da tavana ters bir şekilde ve fevkalâde mükemmel …

Bir cevap yazın