Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Sivas Kangal Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir

Sivas Kangal Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir

 

Sivas Kangallar çoban köpeğidir. Dünya üzerinde bilinen sürü koruma köpeklerinin en başında gelir. Türkiye’ye ait bir ırk olan Sivas kangallar, uzun günler boyunca yemek yemeden sürüye karşı tehdit oluşturabilecek vahşi hayvanları takip edip, izlerini sürerek öldürebilirler. Sürüye karşı tehdit oluşturan hayvanların başında kurtlar gelir ve vaşak, leopar, ayı, domuz ve çakal gibi hayvanlar bunu takip eder. Sürü koruma görevinin dışında insanlara ait mülkleri de korurlar.

Kangalların en çok bilinen rengi boz rengidir. Fakat bunların dışında siyah, gri ve beyaza yakın tonlarda olanlara da rastlanabilmektedir. Beslenmeleri oldukça kolaydır, genellikle verilen her şeyi yerler. Ekmek, yemek artığı, kemik, kemik suyu gibi besinler kangalın günlük besin ihtiyacı için yeterli olacaktır. Fakat daha dengeli beslenme için hazır mamalar, süt ve süt ürünleri kullanılabilir.

Kangallar fazlasıyla itaatkâr köpeklerdir ve sahiplerine aşırı derecede bağlılıklarıyla bilinirler. Sahiplerinin istediği bir şeyi yapabilmek için can atarlar. Sahiplerine öylesine bağlıdırlar ki psikolojik olarak ne durumda olduklarını bile anlayabilirler. Araları genelde herkesle iyidir, tehdit unsuru olmadığı sürece sahibinin emanet ettiği bir kişiye de zorluk çıkarmayarak sözünü dinlerler.

Kangalların eğitimleri henüz yavruyken, annelerinin eğitimiyle başlar ve 3 aylık olduktan sonra temel itaat ve diğer ileri eğitimleri alacak duruma gelir. Eğer sosyal bir köpek olması isteniyorsa, insanlarla bir arada büyütülmelidir. Fakat sert bir bekçi köpeği olması isteniyorsa insanlardan uzak tutularak yetiştirilmeli ve büyütülmelidir.

Çok özel bakıma ihtiyaç duymazlar, tüylerinin düzenli olarak taranması, aşılarının ve parazit haplarının düzenli verilmesi yeterli olacaktır. Yıkanması pek önerilmez fakat yaz aylarında denize sık sık sokulabilirler.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

İskambil Kağıtlarındaki Şekillerin Anlamı Nedir ?

  Oyun kartlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. 7. ve 10. …

Bir cevap yazın