Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Ardıç Tohumunun Faydaları

Ardıç Tohumunun Faydaları

Ardıç Tohumu

Diğer İsimleri: Cüce Ardıç (Tıbbi Ardıç Tohumu), Siyah Ardıç Tohumu

İngilizce: Junıper Almanca: Wacholder Beere

Kullanılan Kısımları: Tohumları (giliği) siyah ardıç tohumunun bulunmadığı yerde kırmızı Juniperus Oxycedrus (Katran ardıcı) ar­dıç tohumu kullanılabilir.

Kullanıldığı Yerler:

* Uyarıcı ve iştah açıcı özelliği vardır.

* Vücuda kuvvet verir.

* Kansızlığa karşı iyi bir kalkandır.

* Hastalık sonrası, nekahet devresini kısaltır.

* İyi bir antiseptiktir.

* Kandaki şeker oranının düşürülmesine yardımcı olur.

* Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser, adet ağrılarını azaltır.

* Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Ardıç, böbrekleri ve idrar yollarını temizler.

* Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

* Terletici bir bitki olduğu için vücutta biriken fazla suyu boşaltmaya yardımcı olur.

* Romatizma şikâyetlerini azaltır.

* Solunum yolları enfeksiyonlarından koruyucu özelliği vardır.

* Bol miktarda C vitamini içerir.

Dahilen Kullanılışı: İdrar artırıcı, terletici, midevi ve antiseptik özellikleri vardır, kandaki şeker miktarını düşürür, pankreasın normal çalışma­sını sağlar, böbrekleri mesaneyi ve idrar yollarını temizler, vücutta bi­riken suyu boşaltır, gut’ta ve romatizmada faydalıdır, kadınlardaki beyaz akıntıyı keser, aybaşı ağrılarını dindirir, kan temizleyicidir, da­mar sertliğini geçirir, soğuk algınlığında faydalıdır, nefes kokusunu giderir, mide dolgunluğunu geçirir, bağırsak gazlarını giderir, karaci­ğer ve dalağın çalışmalarını düzenler, ayak şişmelerini önler, romatiz­madan mütevellit el ayak ve vücuddaki deforme olmuş uzuvları dü­zeltir, mafsal kireçlenmesini, boyun ve diğer uzuvlardaki kireçlenme­leri giderir (bizzat denenmiştir), böbrek ve safra kesesi taşlarını dü­şürür, kabızlığı giderir, yüksek ve düşük tansiyonda faydalıdır, çar­pıntıyı önler, kanlı basurda faydalıdır, üreyi atar, sarada, enfaktrüste faydalıdır, rahim tıkanıklığını giderir, iştah açıcı ve hazmı kolaylaştı­rıcıdır, adeniti geçirir, müzmin öksürükte faydalıdır, nabız yüksekli­ğinde kullanılır, kısırlıkta faydalıdır, mide gazının sebep olduğu ağız kokusunu giderir, bedeni ve ruhi çöküntüde faydalıdır, aybaşı zorlu­ğunu ve idrar zorluğunu geçirir, kumlan döker, kanın katılaşmasını önler. Albümin ve cilt hastalıklarında faydalıdır.

Kullanılışı: 1. gün 4 adet, 2. gün 5 adet, her gün 1 artırarak 15 gün devam edilir, her gün 1 eksilterek bitirilir.

1 bardak kaynar suya, 2-4 gr ezilmiş tohum konur, 10 dk bekle­tilir, günde 2-3 bardak içilir, 1 hafta içilir, 1 hafta ara verilir tekrar de­vam edilir, 6 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Veya ardıç uçucu yağından günde 2-6 damla su veya şekerle içi­lir.

Böbrek taşında; 1 kilo suya, 2 kaşık hatmi kökü, 4 kaşık üzüm konur, 20 dk kaynatılır, süzülür, sabahları aç karna 1 bardak, toz ha­line getirilmiş 1 kaşık ardıç tohumu ile içilir.

Bağırsakları çalıştırmak için, 50 gr ardıç tohumu, 50 gr rezene, 50 gr biberiye, 50 gr sinameki 4 kilo suda kaynatılır, sabahları aç kar­na 1 bardak içilir aynı terkip toz haline de getirilip kullanılabilir.

Nefes kokusunu ve mide bağırsak gazını gidermek için; günde 5 adet ardıç tohumu yenir veya toz haline getirilir, aynı miktarda içilir. 5-6 haftadan fazla kullanılmamalıdır..

Böbrek büzülmesinde; ardıç dallan kıyılır veya ardıç tohumları ezilir, at kuyruğu otu ufalanır, aynı nispette karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Ardıç tohumları ekşimiş hamurla kaynatılıp içilirse içerde olan bir çok hastalığı makat yoluyla çıkarır. Albüminde ve ödemi gider­mekte faydalıdır.

Kireçlenmeleri gidermek için; 400 gr ardıç tohumu toz haline getirilir, yeteri kadar balla macun yapılır günde 3 defa 1 ceviz büyük­lüğünde yenir veya sabah- akşam l’er kaşık yenilir.

Romatoid artritte; (deforme olmuş uzuvları düzeltmek için) 50 gr ardıç tohumu 50 gr havuç tohumu, 50 gr ısırgan tohumu, 50 gr defne tohumu toz haline getirilir, yeteri kadar balla macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenir veya sabah- akşam 1 kaşık yenilir.

Kollestrolde 1 kilo kaynar suya, 15 gr ezilmiş ardıç tohumu ko­nur, 20 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Mafsal romatizması ve kireçlenmesinde ve idrar söktürücü ola­rak 6 gr ardıç tohumu 6 gr havuç tohumu, 20 gr anason 6 gr kedi otu, 30 gr kereviz tohumu toz haline getirilip karıştırılır, 1 kaba nohut ıs­latılır 1 gece bekletilir, bu karışımdan 15 gr 1 bardak nohut suyu ile içilir.

Ardıç tohumu 1. gün 4 adet, 2. gün 5 adet, her gün 1 artırarak 15 gün devam edilir her gün 1 eksilterek geriye tamamlanırsa pankreası çalıştırır, kanı temizler, tansiyonu düşürür ve yukarıda sayılan hasta­lıklarda faydalı olur.

Prostatta 1 bardak suya, 4-5 gr ardıç tohumu konulur, 10 dk kay­natılır, günde 2-3 bardak içilir.

İdrar zorluğunda ve idrarda kan çıkarsa 2 bardak suya, 1 avuç ezilmiş ardıç tohumu konur, 10 dk kaynatılıp sabah akşam l’er bar­dak içilir veya ardıç tohumu yenilir.

Kumları dökmek için sinir otu ve ardıç tohumu iyice kaynatılır, şekerle tatlandırılıp şurup haline getirilir, sabahlan aç karna 1 kaşık içilir.

Taze ardıç tohumları ezilir şurup haline getirilir, bu şurup öksü­rüğe çok iyi gelir, öksürükte ardıç tohumları yenilir.

Uzun zaman kullanıldığında ve doz aşımında böbrekleri tahriş eder, kanlı idrar gelmesine sebep olur. Hamileler kullanmamalıdır.

Seborede; ardıç kabuğu esansı (ess.debois) kullanılır, doz extrasından 0.50-5 gr, esansından 1-8 damla içilir.

Haricen Kullanılışı:

Romatoid artritte; ardıç dalları ezilerek kaynatılır, elde edilen suya, sıcak su ilave edilir bu su ile gut ve romatizma sebebi ile deforme olmuş-şekli bozulmuş uzuvlar yıkanırsa tekrar düzelir ve elastiki hale gelir. (Kitabın birinde, kaynatılan suyun içerisine hasta­lıklı uzuvlar sokulursa, 1 defa kullanmakla deforme olmuş uzuvların düzeleceği ifade edilmiştir). Aynı su ile çıbanlar ve şişlikler yıkandı­ğında tedavi eder. Kurutulmuş veya taze meyveler ezilir, kuyruk yağı ile karıştırılarak krem gibi ovmak suretiyle kullanılırsa adale ağrıları­nı yok eder, ayak şişmelerini önler, cilt hastalıklarına iyi gelir.

Felçte, bacak kramplarında, romatizmada ve gut’ta; 10 gr ardıç yağı, 10 gr saf zeytinyağı içerisine konur, bununla ağrıyan yerler ovu­lur veya 2-3 damla ardıç yağı ile hastalıklı bölgeye masaj yapılır veya ardıç yağından günde 2-6 damla su veya şekerle alınır omuz ağrıla­rında gece gelen ağrılarda, romatizma ağrılarında 2-3 damla ardıç ya­ğı ile masaj yapılır.

Felçte (paralizide) ardıç esansı (yağı) ile hastalıklı bölgeye masaj yapılır.

100 adet ardıç tohumu 1 kilo suda kaynatılır, banyo suyuna ila­ve edilir bununla banyo yapılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir.

Vücut tutukluğunda dal ve tohumları beraber kaynatılır, küvete dökülür içine yatılır.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

İnka Mumyalarının Sırrı

Arjantin’de 1999’da keşfedilen ve İnka uygarlığına ait 500 yıllık çocuk mumyalarının sırrı çözüldü. Bilim dünyasının …

Bir cevap yazın