Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Ateş üstünde nasıl yürüyorlar

Ateş üstünde nasıl yürüyorlar

Birçok kez karşımıza çıkmıştır, bazı insanların halen daha yanan kömürler üstünde şaşırtıcı bir şekilde yalın ayakla yürümeleri… üstelik ayaklarına hiç bir şey olmadan. Birkaç metre uzunluğunda olan kor kömürlerin üzerinden ehemde acı belirtisi olmadan ve yaralanmadan yürüyebilen insanlar bunu neden ve nasıl ve yapıyorlar acaba, yaparken hissettikleri nelerdir?

Bu tip yürüyüşler özellikle Endonezya, Tahiti, Hindistan, Japonya ve Güney Afrika gibi bölgelerde çok uzun zamanlardan beri dini bir adet olarak yapılmaktadır. Günümüz tarihlerine gelindiğindeyse daha çok şov veya ruhsal tedavi gibi değişik amaçlarla yapılmaktadır. Ruhsal tedavi amacıyla yapanların esas gayesi ateş üstünden yürümek değil, başarılı olduktan sonra kendilerine olan güven duygusu hissetmek. Bu güven duygusun kendilerine özel yaşam ve iş hayatında da yardımcı olduğunu belirtmektedirler.

Ama nasıl oluyor ve kor kömürler üstünde yürüyebilen bu insanların ayakları yaralanmıyor?

Bu olaya psikolojik açıdan değil ama bilimsel açıdan bakanların farklı düşünceleri var. Bunlardan bir tanesi, 200 – 300 derecelik sıcaklıklarda ayakların normaldekinden çok daha fazla terlediği ve bu terin ayakları koruyabileceği. örneğin çok sıcak bir tavaya düşen su damlaları, birbirleri arasında oluşan buhar sebebiyle hemen kaybolmazlar, buda onun gibi bir şey olabilir. Ancak bu mantıklı bir açıklama değil çünkü ayaklarla yanan kömürler arasında oluşan yeni bir tabaka görülmüyor.

Farklı bir görüş ise ayakların kömürler üstünde geçirdiği süreye önem vermektedir. Bu görüş yüksek sıcaklıkların, çok kısa sürelerde fazla etkili olmadığını savunmakta. Deri üzerindeki alıcıların yüksek ısılara çok yavaş tepki verdikleri ve 0,3 saniyeden daha kısa sürelerde ayakların 500 derecelik ısıları sadece 2 derece algıladığı görüşü var. Bu sebeple ateş yürüyüşçüleri bunu bilerek çok hızlı yürüyorlar ve kor halindeki kömürlere bastıkları süreyi çok kısa tutuyorlar. Fakat bu görüş yine tam olarak tatmin edici değil. Toplam yürüyüş zamanı 7 saniye civarı olsa bile (ki bu 0,3 saniyeden çokda fazla) ayakları zarar görmeyen yürüyücüler vardır.

Araştırmalar yürüyüşçülerin beyninde acıyı bastıran ‘endorfin’ benzeri maddelerin salgılandığını belirlemiştir fakat bu yine de ayak tabanlarının neden yanmadığını açıklamaz.

Birçok psikoloğa göre bu ateş yürüyüşlerinin halen daha tam bir bilimsel açıklaması yok. Dini inanca sahip olmayanlar dahi, ateş üzerinde yürüyenlerin bu gücü bir tek yerden alabileceklerine kanaat getirmiş durumdalar. Ortak görüşe göre bu gücün kaynağı; İnanç.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

İnka Mumyalarının Sırrı

Arjantin’de 1999’da keşfedilen ve İnka uygarlığına ait 500 yıllık çocuk mumyalarının sırrı çözüldü. Bilim dünyasının …

Bir cevap yazın