Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar Nelerdir ?


Kainatta ısı ve sıcaklık kavramlarının olmadığı hiçbir olay yok gibidir. Isı ve sıcaklık, canlılar için de çok önemlidir. Çünkü, çok düşük sıcaklıklarda canlılar yaşayamadığı gibi, çok yüksek sıcaklıklarda da canlılar yaşayamamaktadır. Isı enerjisi aslında kütlesi olmayan foton dediğimiz enerji paketçikleridir. Bundan dolayı ısı enerjisi boşlukta da yayılır. Bu enerji paketçikleri, madde, atom ve moleküllerinin titreşim hareketinden meydana gelmektedir. Bu molekül ve atomların titreşim hareketleri ne kadar fazla ise, paketçiklerin enerjileri de o kadar fazla olur. Teorik araştırmalara göre,-273 0C de tüm maddelerin atom ve moleküllerinin titreşimi hemen hemen sıfır olmaktadır. Ve bu sıcaklık altında moleküller hareketsiz durmaktadır. Fakat şu ana kadar -273 0C sıcaklığa kadar inilememiştir. Isı enerjisi aynı zamanda kimyasal ve nükleer enerji tepkimelerinde de açığa çıkmaktadır

Isı Nedir?

Bir maddenin katı, sıvı ve gaz halinde olduğu bilinmektedir. Madde bu üç halden hangi halde olursa olsun, molekülleri daima hareket halindedir. Her bir molekülün bir hareket enerjisi vardır. Bir maddenin moleküllerinin hareket enerjileri ile moleküller arsı bağlanma enerjilerinin toplamına ısı enerjisi denir. Ayrıca ısı, verilen ya da alınan bir enerji çeşididir.

Sıcaklık Nedir?

Bir maddenin belli bir standarda göre soğukluğunu ve ılıklığını gösteren nicelik, sıcaklık olarak bilinir.
Maddeyi oluşturan taneciklerin(moleküllerin)tek tek kinetik enerjileri aynı olabildiği gibi, farklı da olabilir. Bütün moleküllerin kinetik enerjileri toplanıp tanecik sayısına bölünürse, ortalama bir değer bulunur. Bu ortalama değer hangi maddede daha fazla çıkmışsa o maddenin sıcaklığı daha fazladır. Mesela bir maddenin ortalama enerji değeri, diğerinin iki katı ise sıcaklığı da iki katı denebilir.
Bir maddenin ortalama hızda bulunan bir molekülünün (kinetik)hareket enerjisi ile doğru orantılı büyüklüğe sıcaklık denir.
Sıcaklığın artması emek, madde moleküllerinin hareket enerjilerinin artması demektir

Bir örnek vermek gerekirse 10 derece deniz ile 20 derece bir bardak suyun arasındaki fark şudur:
bir bardak suyun sıcaklığı deniz suyunun sıcaklığından daha fazladır ama deniz suyunun ısısı da bir bardak suyun ısısından daha fazladır.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

Güneş Tutulmaları ve Depremler

Bon site pour acheter kamagra Dans le groupe fildena sildenafil citrate tadalafil oad, les scores …

Bir cevap yazın