Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / 2.Dünya Savaşının Süper Uçağı İlyushin İL 2

2.Dünya Savaşının Süper Uçağı İlyushin İL 2

 

 

Eğer silahlara madalya verilse idi, karada T 34 tankı havada İlyushin İL 2 Shturmovik namı diğer fırtına kuşu uçağı bu madalyayı hak ederdi.

Dünyanın ilk zırhlı saldırı uçağı olarak ün yapmış bu uçan tank, kimi zaman 900 kğ çelik zırh ve pilot kabini saran 65 mm kalınlığında zırhlı camla, yerden açılan hafif hava savunma ateşinden etkilenmez, Alman zırhlı birliklerinin korkulu rüyası olurdu, nitekim ona takılan ”Kasap”lakabını hak etmiştir.

İlyuşin İl2, Stormovik olarak da bilinir, II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet hava gücünün temelini oluşturan tek kişilik saldırı bombardıman uçağıdır. Tasarımı Sergey İlyuşin tarafından yapılan düşük kanatlı bir monoplan (tek kanatlı) olan “İl-2″nin kanat açıklığı 14,6 m, uzunluğu ise 11,6 m idi.

ilyushin il-2 ile ilgili görsel sonucu

Uçağın ilk modellerinde 23 mm’lik iki top ile kanatlara yerleştirilmiş 7,6 mm’lik iki makineli tüfek bulunuyordu. Ayrıca 450 kg ağırlığında bomba ya da az sayıda roket taşıyabiliyordu. Savaşın sonlarına doğru 37 mm’lik iki topla donatıldı; kuyruğuna silah ve nişancı yerleştirilmiş iki kişilik bir uyarlaması geliştirildi.

“İl-2″nin silah donanımı onu özellikle tanklara karşı çok etkili kılıyordu. 1941-43 arasında Alman zırhlı tümenlerine karşı kullanımı savaşın gidişinin Sovyetler’in lehine dönmesinde etkili oldu. Stalin “İl-2″lerin Kızıl Ordu için “hava ya da ekmek kadar gerekli” olduğunu belirtmişti. Savaş sırasında 36.500 Stormovik üretildi. Bu, havacılık tarihindeki en yüksek sayıdır.

Bu uçaklar 15 sene hizmette kaldılar, saatte 400 km düşük hızlarına rağmen uçan tanklar, Alman zırhlı tümenlerinin yok edilmesinde hayati önem taşıyıp, Rus havacılığının yüz akı oldular.

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

İskambil Kağıtlarındaki Şekillerin Anlamı Nedir ?

  Oyun kartlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. 7. ve 10. …

Bir cevap yazın