Anasayfa / Dağarcık / Bilgi Demeti / Dünyanın En Genç Annesi

Dünyanın En Genç Annesi

 

Kulağa tuhaf gelse de tıbben mümkün olan olay örgüsünün ortasındaki isim Peru’lu 1933 doğumlu Lina Medina. Lina’da gelişen bu oldukça erken yaştaki hamileliğin sebebi kız çocuklarının bazılarında zaman zaman görülebilen “Puberte Prekoks” hastalığı.

“Puberte Prekoks” bazı kız çocuklarının, istisna da olsa erken adet geçirmesini ve cinsel yapıya elverişli olmalarını sağlıyor.

Lina 1939 yılında karnı büyüdüğünde, ailesi onun karnında tümör olabileceği korkusuyla hastaneye götürdü fakat gerekli tetkikler sonucunda ortaya çıkan durum aileyi şaşkına uğrattı. Anaokuluna gitmesi gereken yaşta olan beş yaşındaki Lina yedi aylık hamileydi. Doktorun da şaşkınlığını gizleyemediği analiz sürecinden altı hafta sonra Lina bir kız çocuğu dünyaya getirerek “dünyanın en genç annesi” oldu. Doğum, beş yaşındaki çocuğun vücudunun henüz elverişli olmaması sebebiyle sezaryen yöntemiyle gerçekleşti.

Anneler gününe denk gelen doğumda çocuk iki buçuk kilo olarak dünyaya geldi. Çocuğa ise doğumu yapan doktorun adı verildi; Gerardo.

Gerardo büyüyene kadar annesini ablası olarak bildi, büyüyene kadar da gerçek ona söylenmedi. Haliyle bu genç hamileliğin, sansasyonelliğin doruklarına erişmesi kaçınılmazdı. Spekülasyonlarla birlikte hamileliğin perde arkası hep bir muamma olarak kaldı ve Lina kimden hamile kaldığını asla dile getirmedi.
   
Belki de yaşından ötürü bunun farkında değildi, belki de söylemekten kaçındı fakat bu hep bir sır olarak kaldı.

Aile, çevresinden de tepkiler görünce çocuğuyla birlikte Lina’yı gizlemeye karar verdi.
Olayın peşinde olan Amerikan basın kuruluşları büyük miktarlarda para teklifinde bulunarak çocuğun babasının kim olduğunu öğrenmeye çalıştı ama Lina her şeye rağmen bu sırrı korumaya devam etti. Olayla ilgili bir ilerleme kaydedemeyen Peru mahkemesi, Lina’nın babasını tecavüz suçundan yargılamaya karar vererek hapse attı.
Fakat hiçbir delil, itiraf yahut şahit bulunamamasından ötürü mahkeme Lina’nın babasını serbest bıraktı.

Lina 1970’lerin başında Raul isminde bir adamla evlenip, 1972 yılında ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Gerardo 1979’da kırk yaşındayken annesinden önce yaşamını yitirdi. Lina ile Raul 2002 yılından bu yana Peru’nun başkenti Lima’nın fakir bir mahallesinde yaşamlarını devam ettiriyor.

Kaynak :
*https://www.snopes.com/fact-check/youngest-mother/
*https://www.thesun.co.uk/living/2815926/the-astonishing-story-of-lina-medina-who-is-the-youngest-person-ever-to-give-birth-at-the-age-of-five/
*https://rarehistoricalphotos.com/lina-medina-youngest-mother-1939/
*http://web.archive.org/web/20150216051912/http://www.jinekolojivegebelik.com:80/2010/09/dunyanin-en-genc-annesi.html

Hakkında Admin

Buna da bakabilirsiniz

İskambil Kağıtlarındaki Şekillerin Anlamı Nedir ?

  Oyun kartlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. 7. ve 10. …

Bir cevap yazın